Titta

En bok, en författare

En bok, en författare : Jan Ygge

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Jan Ygge

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

I "Ögat och synen" beskriver professorn och ögonläkaren Jan Ygge det sinnrika ögat och hur synen kan förändras under livet - från spädbarnets första blickar till de äldres grumlade linser, närsyntheten hos skolbarn och de medelålders behov av läsglasögon. Vad ska man tänka på vid val av glasögon, och vad kan optiken göra för våra unika ögon? Intervjuare: Mattias Österlund.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Människokroppen
Ämnesord:
Medicin, Oftalmologi, Syn, Ögon, Ögonsjukdomar
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Mer allmänbildande & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Liv Strömqvist om Kunskapens frukt

Serietecknaren Liv Strömqvist berättar om sin nya bok Kunskapens frukt som handlar om kvinnans könsorgan utifrån hur det talas om det i vår kultur i dag och hur det talats om det genom historien. Inspelat på Bokmässan i Göteborg 25 september 2014. Intervjuare: Marie-Caroline Biver. Arrangör: UR.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaBarnaministeriet dokumentär

Krigarprinsessorna

17-åriga Vera och 18-åriga Jenny har båda haft en jobbig uppväxt. Deras delade erfarenheter ledde dem till ett mycket speciellt stall i Västmanland. I stallet har de fått hjälp och stöd. Genom att rida och ta hand om hästarna började Vera och Jenny att ta kontrollen över sina liv. Hör historien om hur ett stall med hästar kunde hjälpa två människor att lägga ett smärtsamt förflutet bakom sig.

Fråga oss