Titta

Här har du din mat

Här har du din mat

Om Här har du din mat

Matmagasin med Nisse Edwall där vi tar reda på var vår vanligaste mat kommer ifrån. Reportern Madelen besöker matindustrier, bönder och djuruppfödare. Hon ställer nyfikna frågor och visar hur det går till, utan att granska eller ställa mot väggen. För att få veta hur olika slags mat påverkar kroppen utsätter näringsfysiologen Kristina Andersson kända personer för extrema dieter. Dessutom lagar Nisse och hans kända gäster mat under ledning av några av Sveriges främsta kockar.

Till första programmet

Här har du din mat : Om grönsaker

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet finns tillgängligt på UR Play.

Spela programmet på UR Play

Om grönsaker

Avsnitt 1 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Matmagasin med Nisse Edwall. Reportern Madelen åker till en av Europas största tomatodlingar i Holland för att se var en av våra vanligaste grönsaker odlas. Samtidigt försöker hon ta reda på om det verkligen finns fyrkantiga tomater. Näringsfysiologen Kristina Andersson iscensätter en extrem diet med modebloggaren Elsa Billgren - på en hel månad får hon inte äta vitaminer. Hur påverkas hon av det? Dessutom lagar Nisse och Elsa mat, ledda av den erfarna grönsakskocken Nicole Beck. Deras uppdrag är att göra den godaste grönsakswoken.

Ämnen:
Biologi, Hem- och konsumentkunskap > Mat och hälsa, Idrott och hälsa > Hälsa och livsstil > Hälsa och friskvård, Kemi > Maten och hälsan
Ämnesord:
Grönsaker, Mat, Matlagning, Medicin, Näringslära, Tomater, Vitaminer
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Här har du din mat

Mer grundskola 4-6 & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Labba - finska

Jästöversvämning

Agneta ser köket som ett laboratorium fullt av kemiska äventyr men får problem då ett experiment med deg jäser över och hamnar över hela arbetsbänken. I studion tittar Beppe närmare på vad som egentligen händer när deg jäser genom att bygga en koldioxidraket.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Spelet om hjärnan

Motorik och rörelse

Del 5 av 5. På nivå 5 i dataspelet Brains League drabbas avataren Ursus av stroke. Spelarna David och Emma tvingas ringa jourhavande hjärnforskare som föreslår en akut behandling. Kommer avatarerna att hinna fram till pyramidbanan i tid? Överlever Ursus?

Fråga oss