Titta

Här har du din mat

Här har du din mat

Om Här har du din mat

Matmagasin med Nisse Edwall där vi tar reda på var vår vanligaste mat kommer ifrån. Reportern Madelen besöker matindustrier, bönder och djuruppfödare. Hon ställer nyfikna frågor och visar hur det går till, utan att granska eller ställa mot väggen. För att få veta hur olika slags mat påverkar kroppen utsätter näringsfysiologen Kristina Andersson kända personer för extrema dieter. Dessutom lagar Nisse och hans kända gäster mat under ledning av några av Sveriges främsta kockar.

Till första programmet

Här har du din mat : Om tillsatser

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet finns tillgängligt på UR Play.

Spela programmet på UR Play

Om tillsatser

Avsnitt 5 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Matmagasin med Nisse Edwall. Är det verkligen så att alla tillsatser är onödiga och ohälsosamma och vad skulle hända med maten utan tillsatser? Reportern Madelen besöker en fabrik där man tillverkar sylt till glass och kollar vilka tillsatser man använder där. Hon får även proffshjälp experten Evelyn och tillsammans reder de ut vad som är vad i tillsatsdjungeln. I matexperimentet får komikern och skådespelaren Nour El-Refai i uppdrag av vår näringsfysiolog att dricka energidrycker fyra gånger per dag i två veckor. För Nour som aldrig druckit energidryck i hela sitt liv blir det en riktig utmaning. Nisse Edwall tävlar mot dessutom mot Nour om vem som gör den godaste bananspliten. Enväldig domare och arbetsledare i köket är kocklegenden Norbert Lang.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Människokroppen, Hem- och konsumentkunskap > Mat och hälsa, Kemi > Kemiska processer i kroppen
Ämnesord:
Dryck, Dryckeskonsumtion, Glass, Kemi, Kemisk industri, Kemisk teknik, Livsmedel, Livsmedelstillsatser, Läskedrycker, Mat, Medicin, Teknik
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Här har du din mat

Mer grundskola 4-6 & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Din kropp - finska

Magen

Matsmältningen börjar redan i munnen och matens väg ner till magen är lång och händelserik. Maten vandrar i olika stationer där den mals till mindre och mindre bitar. Så småningom hamnar den i tjocktarmen och efter att kroppen har tagit upp all näring ur maten, lämnar resterna kroppen som bajs.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Spelet om hjärnan

Beroende

Del 2 av 5. På nivå 2 i dataspelet Brains League vägrar David och Emmas avatarer Urus och Lynx gå vidare i spelet. De har nämligen blivit beroende av nikotin och choklad. Spelarna tvingas ringa jourhavande hjärnforskare som kommer med ett listigt förslag. Kommer avatarerna hinna till hjärnans belöningssystem i tid? Kommer de att kunna svara rätt på de tre frågor om beroende?

Fråga oss