Titta

Här har du din mat

Här har du din mat

Om Här har du din mat

Matmagasin med Nisse Edwall där vi tar reda på var vår vanligaste mat kommer ifrån. Reportern Madelen besöker matindustrier, bönder och djuruppfödare. Hon ställer nyfikna frågor och visar hur det går till, utan att granska eller ställa mot väggen. För att få veta hur olika slags mat påverkar kroppen utsätter näringsfysiologen Kristina Andersson kända personer för extrema dieter. Dessutom lagar Nisse och hans kända gäster mat under ledning av några av Sveriges främsta kockar.

Till första programmet

Här har du din mat : Om bröd

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet finns tillgängligt på UR Play.

Spela programmet på UR Play

Om bröd

Avsnitt 6 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Matmagasin med Nisse Edwall. Reportern Madelen träffar en sädesbonde och får både köra skördetröska och plocka säd. Hon besöker även en storskalig brödfabrik och får veta vad brödet som vi köper i affären innehåller. Är det sant att mörkt bröd är så mycket nyttigare än vitt? Näringsfysiologen Kristina Andersson iscensätter en extrem diet med Stephan Yüceyatak - på två veckor får han inte äta fibrer. Hur påverkas han av det? Dessutom lagar Nisse och Stephan mat, ledda av bagaren Sebastién Boudét. Deras uppdrag är att baka det godaste surdegsbrödet.

Ämnen:
Biologi, Hem- och konsumentkunskap > Mat och hälsa, Idrott och hälsa > Hälsa och livsstil > Hälsa och friskvård, Kemi > Maten och hälsan
Ämnesord:
Bakning, Bröd, Kostfibrer, Mat, Medicin, Näringslära
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Här har du din mat

Mer grundskola 4-6 & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Uppdrag kroppen

Skelett och muskler

Nora, Eli och Pella testar lårmusklerna och hur de fungerar vid olika rörelser. Barnläkare Helena Thulin förklarar växtvärk och stukning.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnen som förändrade världen

Daisys unika flygödla

Daisy Morris är redan en van fossilsamlare när hon som fyraåring får syn på något ovanligt i sanden på ön Isle of Wight. Det visar sig vara ett fossil från en dittills okänd art av flygödlor från kritaperioden. Daisy hinner fylla nio år innan paleontologerna säkert kan säga vad det är. Då har hon burit på hemligheten om den nya arten i två år. Upptäckten blir en världsnyhet. Idag finns fossilet på Naturhistoriska museet i London och har fått namnet Vectidraco daisymorrisae.

Fråga oss