Titta

Stocktown X Sydafrika

Stocktown X Sydafrika

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Stocktown X Sydafrika

Produktionsår:
Längd:

En roadmovie som ger en bild av det kreativa, musikaliska Sydafrika som sällan visas. De Sverigebaserade regissörerna Teddy Goitom och Benjamin Taft ville ta sig förbi den stereotypa rapporteringen av landet och istället fånga den kreativa atmosfären som präglar Sydafrikas gatumosaik. I Kapstaden och Johannesburg möter de alla möjliga original, såsom heavy metalbandet Ree-burth, Sowetos trendsättare Smarteez, tv-spelsfanatikerna 2bop och musikinnovatörerna Gazelle med deras nya musikgenre limpop.

Ämnen:
Musik > Populärmusik
Ämnesord:
Musik, Sydafrika, Ungdomskultur
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Mer grundskola 7-9 & musik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKlimatresan

Brasiliens skövlade regnskog

De senaste decennierna har stora ytor av världens regnskog avverkats för att ge plats åt betesmark och odling av framför allt sojabönor. Sojabönor används till största del i djurfoder och regnskog skövlas när världens efterfrågan på nötkött och mjölk ökar. Följ med familjen Akbar Kurda när de reser till Brasilien för att se hur regnskogen skövlas till förmån för storskaliga sojaodlingar. De besöker också småskaliga ekologiska jordbruk.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaMusikalisk resa i Finland

Det magiska instrumentet

Mikko "Linde" Lindström har turnerat jorden runt och sålt miljoner skivor med sitt band Him. Han startade ett sidoprojekt med samma medlemmar. Vad fick honom att göra det och hur får han till gitarrsoundet som hyllas i metalvärlden?

Fråga oss