Titta

Leta svamp - romani chib/kaale

Leta svamp - romani chib/kaale

Om Leta svamp - romani chib/kaale

Svamparna i skogen är hemlighetsfulla. Det finns inga tecken på marken. Men helt plötsligt är de där när det regnat. Följ med till skogen och möt taggsvampar, skivlingar och soppar. Och titta närmare på slemsvamparna som under några dagar av sitt liv faktiskt kan röra sig! Det är inte bara i skogar som man kan hitta svampar, de finns även hemma men är så små att de inte syns. Följ med till köket och möt mögelsvamparna som växer i ost, medicin och på gammal mat. Och titta närmare på svampen som gör att brödet jäser. Uppläsare: Domino Kai.

Till första programmet

Leta svamp - romani chib/kaale : Leta svamp i köket

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Leta svamp i köket

Avsnitt 2 av 2

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

I varje hem finns det svampar som är så små att de inte syns. Följ med till köket och möt mögelsvamparna som växer i ost och medicin och på gammal mat. Uppläsare: Domino Kai.

Ämnen:
Modersmål och minoritetsspråk > Romani chib
Ämnesord:
Botanik, Kryptogamer, Mögel, Naturvetenskap
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Leta svamp - romani chib/kaale

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaLeta svamp - romani chib/kaale

Leta svamp i köket

Avsnitt 2 av 2

I varje hem finns det svampar som är så små att de inte syns. Följ med till köket och möt mögelsvamparna som växer i ost och medicin och på gammal mat. Uppläsare: Domino Kai.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning

Mer grundskola f-3 & modersmål och minoritetsspråk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Sagor i nattmössan - romani/kaale

Drömmen om den gräsliga kräftan, del 3

Johannes vågar inte hålla sin flickvän i handen, han drömmer mardrömmar. Han går till Magiska affären för att få tag i en modighetsdryck. Affären är tom och Johannes går vilse i en fantastisk värld på lagret. Innan han hittar ut utmanas hans mod gång på gång. Del 3 av 3.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna H.C. Andersen - romani chib/ arli

Tomten hos handlaren

Fatima Bergendahl läser H.C. Andersens saga om den lilla tomten som bor hos en handlare. Handlaren brukar ge tomten julgröt men när studenten som bor i huset köper en bok med poesi måste tomten välja om han ska äta gröt eller lyssna på den vackra poesin.

Fråga oss