Titta

UR Samtiden - Bok och bibliotek 2011

UR Samtiden - Bok och bibliotek 2011

Om UR Samtiden - Bok och bibliotek 2011

Seminarier och föreläsningar från bokmässan i Göteborg, Bok och bibliotek 2011. Inspelat den 22-25 september 2011.

Till första programmet

UR Samtiden - Bok och bibliotek 2011: Knausgårds kamp

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Knausgårds kamp

Produktionsår:
Längd:

I den andra delen av Karl Ove Knausgårds omdebatterade roman "Min kamp" flyttas fokus till utforskandet av kärleken, vänskapen och det egna föräldraskapet. Han byter Norge mot utanförskapet och exilen i Sverige. Det är en studie i extremrealism genom blottläggandet av vardagligheter och av självförödmjukelsens yttersta fascination. Om allt detta samtalar han med författarkollegan Aris Fioretos. Arrangörer: Norstedts, Den norske forleggerforening och Norges ambassad i Stockholm.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt, Svenska > Språkbruk > Nordiska språk
Ämnesord:
Knausgård, Karl Ove, 1968-, Litteraturvetenskap, Norska författare, Norsk litteraturhistoria
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Bok och bibliotek 2011

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bok och bibliotek 2011

Självkänsla - myter och fakta

Den populära framställningen av självkänsla stämmer inte överens med forskningen. Med Magnus Lindwall, forskare i psykologi vid Göteborgs universitet. Arrangör: Studentlitteratur.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bok och bibliotek 2011

Kärleksförklaring till Dylan

Bob Dylans texter och musik har präglat en hel generation svenskar, en generation som nu är vuxen och undrar vart livet tog vägen, det liv som Dylan en gång beskrev i Mr Tambourine man: "To dance beneath the diamond sky with one hand waving free." I Håkan Lahgers bok "Dylan - en kärlekshistoria" möts några författare och musiker i ett samtal som utgår från Bob Dylans liv, texter och musik. Här samtalar Håkan Lahger med Plura från gruppen Eldkvarn, radiojournalisten Mia Gerdin och Göteborgsartisten Maja Gödicke om vad Dylan betytt för dem. Moderator: Johan Lindqvist, musikjournalist på Göteborgs-Posten. Arrangör: Norstedts.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bok och bibliotek 2011

Så funkar minnet och glömskan

Nisse Simonson, numera pensionerad kirurg, har alltid intresserat sig för hjärnan och dess funktioner, nu senast i boken "Glöm inte minnet". Varför glömmer vi bort vissa saker? Och varför minns två personer olika saker från samma händelse? Arrangör: Brombergs bokförlag.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Skolbibliotek 2014

Läsförståelse i olika genrer

Barbro Westlund är forskare i didaktik med inriktning på läsförståelse. Hon visar hur man genom olika genrer kan utveckla elevers läsförståelse. Konferensen hölls på Hotel Riverton i Göteborg 18-19 mars 2014. Arrangör: Skolporten.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBildningsbyrån - historia

Ett läsande folk

Under 1800-talet slog romanen igenom som litteraturform och böcker lästes av allt fler. Vi hör historien om Martina von Schwerin som kallats den första moderna läsaren.

Fråga oss