Titta

UR Samtiden Tema

UR Samtiden Tema

Om UR Samtiden Tema

Kunskap och vetenskap i nytt sammanhang. Talare och samtal från de dagliga sändningarna i UR Samtiden kopplas samman kring ett tema.

Till första programmet

UR Samtiden Tema: Skolans ledare

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Skolans ledare

Produktionsår:
Längd:

Hur skapas framtidens skola, och hur ska Sverige bli den ledande kunskapsnation som det står i måldokumenten? Och vilka är de största utmaningarna för skolans ledare? Färsk forskning och debatter om hur morgondagens skola ska fungera och ledas. Medverkar gör lärare, skolledare, debattörer och Skolverkets generaldirektör.

Ämnen:
Pedagogiska frågor > Kvalitetsarbete och skolutveckling, Pedagogiska frågor > Skola och samhälle
Ämnesord:
Rektorer, Skolan, Skolledare, Skolutveckling, Undervisning
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i UR Samtiden Tema

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden Tema

Hjärnans ljusa och mörka sidor

Vad händer i hjärnan när man får "flow", då hårt arbete inte ens känns ansträngande? Blir man smart av musik? Hur funkar psykopater? Ledande hjärnforskare och experter berättar om de senaste rönen som rör människans processor: hjärnan.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden Tema

Min personliga historia

"Jag måste vara lydig, annars kanske jag får byta hem." Artisten Kikki Danielssons uppväxt som fosterbarn har präglat hennes liv. Längtan efter kärlek är även ett tema för Rikard Wolff. Och Annika Österberg vet hur 28 år i ett amerikanskt fängelse känns.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden Tema

Efter Utøya

Den 22 juli 2011 drabbades Norge av det värsta terrordådet i modern tid. Hur kunde det ske? Och hur har det politiska landskapet påverkats? Vi möter bland andra Mona Sahlin, Lisa Bjurwald, Jan Guillou och en rad norska, framstående talare.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden Tema

Folkmordens förövare

Överlevare från folkmordet i Rwanda 1994 berättar om hur det har varit att leva sida vid sida med bödlar efter kriget. Vi får också höra om den sovjetiska terrorn under Josef Stalins ledning, och överlevare från Förintelsen berättar om Adolf Hitlers mord på flera miljoner människor.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden Tema

Koldioxidhotet

Hur väl vi lyckas anamma en grönare livsstil kommer att bli avgörande för vår framtid. Vad krävs och är vi beredda att göra jobbet? Möt ledande forskare samt äventyraren som planerar att flyga jorden runt helt utan utsläpp.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden Tema

I huvudet på en Nobelpristagare

Nobelpristagarna Dan Shechtman, Ellen Johnson Sirleaf och Brian P. Schmidt kan alla tre vittna om hur deras utnämningar har föregåtts av olika sorts motgångar. Shechtman blev ombedd att lämna sin forskargrupp och Johnson Sirleaf dömdes till tio års straffarbete.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden Tema

Själens läkning

Sara Hedrenius överlevde Estoniaolyckan och jobbar idag med krisstöd till människor som utsatts för traumatiska händelser. Eva Franchell fanns med när Anna Lindh mördades 2003. Här berättar hon om hur hon tog sig vidare i livet, och socionomen Sofia Grönkvist berättar om barn som upplevde tsunamin 2004.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden Tema

Fukushima

Den 11 mars 2011 inträffar en kraftig jordbävning utanför Japans kust med en tsunami som följd. Reaktorer i kärnkraftverket exploderar och katastrofen är ett faktum. Forskare berättar om effekterna av olyckan och journalister vittnar om arbetet på plats.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden Tema

Jakten på sanningen

Det vetenskapliga sättet att beskriva världen har nått stora framgångar och gjort livet lättare för många. Samtidigt tror många unga i dag fortfarande på astrologi. Varför är det så lätt för oss att lura oss själva? Vi hör om bland annat pseudovetenskaper, magkänslan och vetenskapliga metoder.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden Tema

Sveriges unga framtid

Skaran av pensionärer växer i Sverige samtidigt som ungdomsarbetslösheten når rekordnivåer. Vem ska försörja den äldre befolkningen när ekvationen inte går ihop? Att få in ungdomar på arbetsmarknaden är en av vår tids största ödesfrågor.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden Tema

Välfärden och hälsan

Vilken roll spelar välfärden för vår hälsa, och kan alla räkna med samma förutsättningar? Forskare berättar om hur vården ska nå glesbygden och varför utbildning är avgörande för hur vi mår. Vi får också veta varför Norrköping kan ses som en dödsorsak.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden Tema

Meteorologi - inte bara väder

Går det verkligen att förutspå framtidens väder? Många förknippar tv-meteorologer som Pererik Åberg och Pär Holmgren med en väderkarta i rutan. Men deras arbete handlar också om kommunikation, framtidsprognoser och forskning.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden Tema

Diabetes

Professor Bo Ahrén berättar om genombrottet för behandlingen av typ 2-diabetes som nu utgör 90 procent av alla fall. Med rätt balans kan de sjuka leva ett normalt liv. Idag kan också forskarna förutsäga vilka barn som ligger i riskzonen.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden Tema

Journalistik i förändring

Hur står sig "gammalmedia" mot sekundsnabba digitala alternativ? Nancy Updike, producent för This American life, menar att radio är det bästa berättarmediet. Och så berättar al-Jaziras chef om samarbetet med vanliga medborgare under "den arabiska våren".

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden Tema

Samerna igår och idag

Kunskapen om samerna har generellt sett inte varit stor genom den svenska historien. Än idag är skolundervisningen om samer undermålig, säger forskaren Anna-Lill Ledman. Under den samiska veckan i Umeå presenteras forskning om samernas situation igår och idag.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Visa fler

Mer allmänbildande & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaEn bok, en författare

Alla i mål

Skolstrategen Per Kornhall ger tips och praktiska råd som lutar sig mot evidens och beprövad erfarenhet. "Alla i mål" beskriver flera verkliga fall där skolutveckling har lett till en positiv förändring. Vad motiverar elever och lärare att sträva mot bättre resultat? Intervjuare: Bengt Westerberg.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnaministeriet dokumentär

Skolattacken i Trollhättan

Den 22 oktober 2015 gick 21-åriga Anton till angrepp på personal och elever på grundskolan Kronan i Trollhättan - den skolattack i Sveriges historia som krävt flest dödsoffer. Hur tänker och lever skolans elever efter en sådan händelse? Vi träffar Boshra som berättar om sorgen efter de som dog och om hur det var att hålla sig gömd under ett bord i ett hörn av klassrummet när attentatsmannen mördade. 17-åriga Hanyia bor granne med skolan och har varit elev där. Hon tänker ofta på händelsen och har en idé om hur man kan förebygga att något liknande händer igen.

Fråga oss