Titta

UR Samtiden - Se det stora i det lilla

UR Samtiden - Se det stora i det lilla

Om UR Samtiden - Se det stora i det lilla

Varför blir vi som vi blir, vad har döda fröer att berätta för oss moderna människor och hur sparar jag optimalt? Det är några av frågorna som ställs och delvis besvaras under Populärvetenskaplig dag, arrangerat av Linköpings universitet. Och även om frågorna är stora finns svaret i det allra minsta.

Till första programmet

UR Samtiden - Se det stora i det lilla: Vad är optimalt?

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Vad är optimalt?

Produktionsår:
Längd:

Sitter du optimalt? Har du dina pengar optimalt placerade? Tar du den optimala vägen till jobbet på mornarna? För att få svaret på frågorna måste vi först förstå vad optimering är. Kaj Holmberg, professor i optimeringslära vid Linköpings universitet, reder ut begreppet optimering med hjälp av stora och små problem.

Ämnen:
Matematik
Ämnesord:
Analys, Matematik, Optimering
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Se det stora i det lilla

Mer högskola & matematik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - När siffrorna bråkar

Dyskalkyli - så funkar det

Den första delen av ett seminarium om dyskalkyli och om mattesvårigheter. Professor Brian Butterworth ger tips för hur lärare - men också föräldrar - kan hjälpa barn med stora svårigheter när det gäller matematik.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Vidga världen

En matematisk modell av eklandskapet

Frida Lögdberg, doktorand i teoretisk biologi, visar hur matematiska modeller kan hjälpa forskarna att förutspå ekarnas livslängd, och därmed planera för ett hållbart eklandskap. Arrangör: Linköpings universitet.

Fråga oss