Titta

UR Samtiden - Se det stora i det lilla

UR Samtiden - Se det stora i det lilla

Om UR Samtiden - Se det stora i det lilla

Varför blir vi som vi blir, vad har döda fröer att berätta för oss moderna människor och hur sparar jag optimalt? Det är några av frågorna som ställs och delvis besvaras under Populärvetenskaplig dag, arrangerat av Linköpings universitet. Och även om frågorna är stora finns svaret i det allra minsta.

Till första programmet

UR Samtiden - Se det stora i det lilla : Vad är optimalt?

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Vad är optimalt?

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Sitter du optimalt? Har du dina pengar optimalt placerade? Tar du den optimala vägen till jobbet på mornarna? För att få svaret på frågorna måste vi först förstå vad optimering är. Kaj Holmberg, professor i optimeringslära vid Linköpings universitet, reder ut begreppet optimering med hjälp av stora och små problem.

Ämnen:
Matematik
Ämnesord:
Analys, Matematik, Optimering
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Se det stora i det lilla

Mer matematik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Spegelvänd

Soluret

Del 3 av 8. Li får en ledtråd och hittar mormors gamla dockhus på vinden. Dockhuset är en exakt kopia av mormor Karins hus och det verkar vara en karta till något som är gömt i huset. Li försöker kontakta Karin för att få veta mer men hon är mitt uppe i ett viktigt experiment på laboratoriet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Lärarrummet

Fyra grundpelare för matematikundervisningen

Eva Björklund utvecklar läromedel i matematik. Hon är även lärare i matematik och NO på Herrgårdsskolan i Göteborg och baserar sin undervisning på fyra grundpelare som hon menar är nödvändiga för en god matematikundervisning. Under en dag följer vi Eva för att få veta mer om dessa grundpelare och om vad det är som får henne att brinna så för matematik.

Fråga oss