Titta

UR Samtiden - Mänskliga rättigheter-dagarna

UR Samtiden - Mänskliga rättigheter-dagarna

Om UR Samtiden - Mänskliga rättigheter-dagarna

Gränslösa rättigheter var det övergripande temat för Mänskliga rättighetsdagarna. Seminarierna handlade bland annat om prostitution och människohandel, de nya arabländerna och deras väg mot demokrati och mänskliga rättigheter, EU:s flyktingpolitik samt internet och mänskliga rättigheter. Inspelat i Kulturhuset i Stockholm 14 nov 2011. Arrangör: Ordfront.

Till första programmet

UR Samtiden - Mänskliga rättigheter-dagarna : Internet och mänskliga rättigheter

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Internet och mänskliga rättigheter

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Panelsamtal. Hur kan man ge de mänskliga rättigheterna samma skydd online som offline? Hur kan man uppnå yttrandefrihet och personlig integritet på nätet i länder som bedriver censur? Vilken betydelse spelar de sociala medierna för politiska förändringar? Hur kan internet bli tillgängligt för alla? Medverkande: Jeanette Gustafsdotter, Tidningsutgivarna; Patrik Fältström, internetexpert på Cisco; Johan Hallenborg, ämnessakkunnig för mänskliga rättigheter på Utrikesdepartementet. Moderator: Hans Dahlgren, Utrikesdepartementet. Inspelat i Kulturhuset i Stockholm den 14 november 2011. Arrangör: Ordfront.

Ämnen:
Samhällskunskap > Demokratiska fri- och rättigheter, Samhällskunskap > Mänskliga rättigheter
Ämnesord:
Informationsfrihet, Internet, Mänskliga rättigheter, Politik, Samhällsvetenskap, Statskunskap, Yttrandefrihet
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Mänskliga rättigheter-dagarna

Mer högskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - Samiska veckan 2014

Inledning till temadagen om etik och urfolk

Per Axelsson, forskare vid Centrum för samisk forskning vid Umeå universitet, inleder 2014 års Lars Thomasson-symposium. Årets tema är Etik i urfolksforskning. Inspelat 6 mars 2014 på Västerbottens museum i Umeå. Arrangör: Vaartoe/Cesam.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaBildningsbyrån - förälder och funktionshindrad

Min dotter är min spegel

Johanna Olin förlorade synen strax före Tildas födsel. Nu har Tilda börjat på universitet och kommer att flytta ifrån mamma. Johanna är glad för sin dotters skull, men visst blir det en omställning. Jag måste lära mig planera min tillvaro på ett annat sätt, säger hon.

Fråga oss