Titta

UR Samtiden - Mänskliga rättigheter-dagarna

UR Samtiden - Mänskliga rättigheter-dagarna

Om UR Samtiden - Mänskliga rättigheter-dagarna

Gränslösa rättigheter var det övergripande temat för Mänskliga rättighetsdagarna. Seminarierna handlade bland annat om prostitution och människohandel, de nya arabländerna och deras väg mot demokrati och mänskliga rättigheter, EU:s flyktingpolitik samt internet och mänskliga rättigheter. Inspelat i Kulturhuset i Stockholm 14 nov 2011. Arrangör: Ordfront.

Till första programmet

UR Samtiden - Mänskliga rättigheter-dagarna: Internet och mänskliga rättigheter

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Internet och mänskliga rättigheter

Produktionsår:
Längd:

Panelsamtal. Hur kan man ge de mänskliga rättigheterna samma skydd online som offline? Hur kan man uppnå yttrandefrihet och personlig integritet på nätet i länder som bedriver censur? Vilken betydelse spelar de sociala medierna för politiska förändringar? Hur kan internet bli tillgängligt för alla? Medverkande: Jeanette Gustafsdotter, Tidningsutgivarna; Patrik Fältström, internetexpert på Cisco; Johan Hallenborg, ämnessakkunnig för mänskliga rättigheter på Utrikesdepartementet. Moderator: Hans Dahlgren, Utrikesdepartementet. Inspelat i Kulturhuset i Stockholm den 14 november 2011. Arrangör: Ordfront.

Ämnen:
Samhällskunskap > Demokratiska fri- och rättigheter, Samhällskunskap > Mänskliga rättigheter
Ämnesord:
Informationsfrihet, Internet, Mänskliga rättigheter, Politik, Samhällsvetenskap, Statskunskap, Yttrandefrihet
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Mänskliga rättigheter-dagarna

Mer högskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Kampen mot kemiska vapen

UR Samtiden - Kampen mot kemiska vapen

Ett seminarium om möjligheterna att stoppa kemiska vapen med Ahmet Üzümcü, generaldirektör för Organisationen för förbud mot kemiska vapen, OPCW, som tilldelades Nobels fredspris år 2013. Deltar gör också Paul Walker, mottagare av Right Livelihood-priset 2013, och utrikesminister Carl Bildt. Inspelat 12 december 2013. Arrangerat i samarbete mellan Utrikesdepartementet och Utrikespolitiska institutet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaMifforadio

MiffoTV bakom kulisserna, del 1

Följ programledargänget bakom kulisserna inför MiffoTV:s utfrågning av politiker från Sveriges riksdagspartier.

Fråga oss