Titta

Klimat - lösningar för framtiden

Klimat - lösningar för framtiden

Om Klimat - lösningar för framtiden

Hur ska vi lösa energifrågan? Och hur ska mat och vatten räcka till hela jordens befolkning i framtiden? Fem forskare som ger oss sina personliga svar. Vi möter fysikprofessor Bodil Jönsson, Tomas Kåberger, generaldirektör för Energimyndigheten, Maria Schultz, expert på biologisk mångfald, ekonomiexperten Klas Eklund, och professor Johan Rockström, chef för Stockholm Resilience Centre vid Stockholms universitet. Serien gjordes inför FN:s klimatmöte i Köpenhamn i december 2009.

Till första programmet

Klimat - lösningar för framtiden : Energi

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Energi

Avsnitt 1 av 5

Produktionsår:
Längd:

Hur ska vi lösa energifrågan? Vi möter experten på energi Tomas Kåberger som ger oss sina personliga svar. Det handlar inte bara om transportsystemen, stora industrier och fabriker, utan också om hur vi lever och brukar energi, och vad vi kan göra i detta sammanhang för att lösa problemen.

Ämnen:
Miljö > Energiförsörjning
Ämnesord:
Energiförbrukning, Energiförsörjning, Förnybara energikällor, Teknik
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i Klimat - lösningar för framtiden

Mer grundskola 7-9 & miljö

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaKlimatresan

Kiribatis försvinnande örike

Kiribati är en önation i Stilla havet som står inför en allvarlig klimatfara. Stigande havsvattennivåer hotar att lägga önationen under vattnet. Vattenmassorna ett resultat av växthuseffektens uppvärmning av jordklotet. Familjen Gillgren reser till Kiribati och får se hur havsvattnet förgiftar öbornas fruktodlingar och översvämmar deras hem. Frågan alla ställer sig är vart Kiribatis invånare ska ta vägen den dag deras ö ligger helt under vatten.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaI skuggan av klimatet

Kiribati

Kiribati är en önation i Stilla havet som har låg landnivå. Där märks det redan att havsnivåerna stiger. I framtiden förutspås att stora delar av Kiribati kommer att hamna under vatten, något landets regering försöker förbereda sig inför. Programmet är en del av Musikhjälpen 2015.

Fråga oss