Titta

UR Samtiden - Alla ska älska skolan

UR Samtiden - Alla ska älska skolan

Om UR Samtiden - Alla ska älska skolan

Hur gick det till när "mirakelskolan" Nossebro gick från att vara en av landets sämsta skolor till en där varje elev blev behörig till gymnasiet? Under fyra timmar vänds delaktighetsbegreppet ut och in. Dessutom får vi höra rektorer och personal från skolan själva berätta hur de gjorde. Inspelat i december 2011. Arrangör: Specialpedagogiska skolmyndigheten.

Till första programmet

UR Samtiden - Alla ska älska skolan : Så lyckades Nossebro skola

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Så lyckades Nossebro skola

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

På bara ett fåtal år gick Nossebro skola från att vara en av landets sämsta skolor till att bli bäst i landet. Hur gick det till? Här berättar rektor Johanna Lundén och specialläraren Britt-Marie Nilsson om framgångssagan - eller som de själva säger: "sin synvända". Inspelat i december 2011. Arrangör: Specialpedagogiska skolmyndigheten.

Ämnen:
Pedagogiska frågor > Kvalitetsarbete och skolutveckling
Ämnesord:
Differentieringsproblem, Nossebro skola, Pedagogik, Pedagogisk psykologi, Skolan, Skolutveckling, Studieresultat, Undervisning
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning

Alla program i UR Samtiden - Alla ska älska skolan

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Alla ska älska skolan

Vad betyder delaktighet?

Delaktighet är ett populärt ord i skolan, men vad betyder det idag, i praktiken? Kristina Szönyi från Specialpedagogiska skolmyndigheten benar ut begreppets beståndsdelar tillsammans. Medverkar gör också Tove Dunkers, specialpedagog och utbildare. Inspelat i december 2011.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning
Beskrivning

Mer lärarfortbildning & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaProgrammera mera för lärare

Maskinkod

Kristofer berättar vad maskinkod är för något. Allt som är programmerat är elektriska impulser som är på eller av - ett eller noll. Ettor och nollor är grunden i programmering. I klassrummet jobbar Ann-Louise Lindström och eleverna med ASCII-tabellen genom att skriva hemliga ord till varandra.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaSkolministeriet

Hur hjälper man barn att utveckla alla sina språk?

Laholm är en kommun som tagit emot relativt många familjer på flykt de senaste åren. Det märks inte minst bland de många flerspråkiga barn som skolas in på kommunens förskolor. Förskolan ska jobba språkutvecklande och i det ingår att barnen ska få utveckla sitt modersmål även när detta inte är svenska. Hur jobbar man för att åstadkomma det i Laholm? Vi träffar den kanadensiske professorn Jim Cummins som är en av världens ledande forskare i ämnet flerspråkighet. Han menar att rätten till modersmålet är en nyckel till ett socialt rättvist samhälle.

Fråga oss