Titta

UR Samtiden - Alla ska älska skolan

UR Samtiden - Alla ska älska skolan

Om UR Samtiden - Alla ska älska skolan

Hur gick det till när "mirakelskolan" Nossebro gick från att vara en av landets sämsta skolor till en där varje elev blev behörig till gymnasiet? Under fyra timmar vänds delaktighetsbegreppet ut och in. Dessutom får vi höra rektorer och personal från skolan själva berätta hur de gjorde. Inspelat i december 2011. Arrangör: Specialpedagogiska skolmyndigheten.

Till första programmet

UR Samtiden - Alla ska älska skolan: Så lyckades Nossebro skola

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Så lyckades Nossebro skola

Produktionsår:
Längd:

På bara ett fåtal år gick Nossebro skola från att vara en av landets sämsta skolor till att bli bäst i landet. Hur gick det till? Här berättar rektor Johanna Lundén och specialläraren Britt-Marie Nilsson om framgångssagan - eller som de själva säger: "sin synvända". Inspelat i december 2011. Arrangör: Specialpedagogiska skolmyndigheten.

Ämnen:
Pedagogiska frågor > Kvalitetsarbete och skolutveckling
Ämnesord:
Differentieringsproblem, Nossebro skola, Pedagogik, Pedagogisk psykologi, Skolan, Skolutveckling, Studieresultat, Undervisning
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning

Alla program i UR Samtiden - Alla ska älska skolan

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Alla ska älska skolan

Vad betyder delaktighet?

Delaktighet är ett populärt ord i skolan, men vad betyder det idag, i praktiken? Kristina Szönyi från Specialpedagogiska skolmyndigheten benar ut begreppets beståndsdelar tillsammans. Medverkar gör också Tove Dunkers, specialpedagog och utbildare. Inspelat i december 2011.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning
Beskrivning

Mer lärarfortbildning & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarnet och orden - om språk i förskolan

Alla ska med

Om språkstimulans för barn med funktionshinder. Vi möter Ossian som har Downs syndrom och Emilie som är blind.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaSkolministeriet

Grafittan och moralpaniken

Konstnären Carolina Falkholt uppförde en grafittimålning av en snippa, en "grafitta", på en vägg i en högstadieskola i Nyköping. Verket var en kommentar till den verbala kränkningskultur som konstnären menar att högstadiet bär på. Men Nyköpings kommun, som hade beställt konstverket, fick kalla fötter när de såg resultatet.

Fråga oss