Titta

Hjärnans autopilot

Hjärnans autopilot

Om Hjärnans autopilot

Trots vår förmåga till reflektion går det mesta av vårt tänkande och beteende helt automatiskt. Vår hjärna sköter rutinarbeten utan att besvära oss. Om en fara hotar skickas signaler till amygdala, panikcentralen i vår hjärna. Efter bara 150 millisekunder börjar vi röra på oss, utan att vi behövt ta ett medvetet beslut. Det finns till och med forskare som hävdar att vi på bråkdelen av en sekund har bestämt oss om vi har träffat vårt livs kärlek eller inte. I "Hjärnans autopilot" gör vi en djupdykning i den enorma datavolym som analyseras i våra omedvetna nervbanor.

Till första programmet

Hjärnans autopilot : Kraften i det omedvetna

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Kraften i det omedvetna

Avsnitt 1 av 2

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi är för det mesta lyckligt omedvetna om de beslut och handlingar som hjärnan hela tiden måste hantera i vår vardag. Det är hjärnan som gör att vi kan gå, cykla och köra bil utan att vi medvetet behöver tänka på vad vi gör. Vårt medvetande är begränsat till hjärnbarken och vår hjärna väljer automatiskt ut vad vi överhuvudtaget ska lägga märke till. Apollo Robbins är magiker i Las Vegas. Han är expert på att förleda, men det är inte våra ögon han lurar, utan vår hjärna. Magiker som Apollo Robbins utnyttjar just den automatinställning som i vanliga fall leder oss genom livet som en autopilot. Vi får också ta del av en studie kring barns förmåga att vänta på belöning.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Människokroppen
Ämnesord:
Allmän medicin, Hjärna, Kognitiv psykologi, Medicin, Medvetandet, Nervsystemet, Neurologi, Psykologi, Sinnesorgan
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i Hjärnans autopilot

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Nobel Week Dialogue 2015

Omdefiniera intelligens

Carl Wieman, Nobelpristagare i fysik 2001, berättar om sin syn på intelligens och varför traditionella mätningar är missvisande. Han menar att intelligens snarare skapas än är något medfött, och talar bland annat om vilka möjligheter det finns att förbättra intelligensen. Inspelat på Svenska mässan, Göteborg, den 9 december 2015. Arrangör: Nobel Media.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Att skära i det allra känsligaste

Kvinnlig omskärelse är ett laddat ämne, både bland utövare och bland motståndare. Socialantropologen Sara Johnsdotter tycker att svenskar har en onyanserad bild. Hör mer om forskning, myter och fördomsfullt bemötande.

Fråga oss