Lyssna

Retorikmatchen 2012

Retorikmatchen 2012

Om Retorikmatchen 2012

I Retorikmatchen möts sjätteklassare från två olika skolor i landet i en tävling där elevernas retoriska förmågor sätts på prov. De ska bland annat hålla ett tal på Pippis apa Herr Nilssons begravning, försöka få oss att vilja köpa en halväten hamburgare och säga "typiskt västkustskt" så många gånger som möjligt i rad. Domare är retorikexperten Barbro Fällman. Programledare: Rikard Diego.

Till första programmet

Retorikmatchen 2012: Final

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Final

Produktionsår:
Längd:

I finalen i Retorikmatchen möts JB Galären Kultur & Musik från Karlskrona och Kramforsskolan. Klasserna får hålla ett tal till nationen, eftersom 12-åringar tagit över makten i hela världen. De kommer också att utmana varandra i konsten att debattera i ämnet varför biofilmen Hunger Games borde ha haft, respektive inte borde ha haft, 15-årsgräns. Programledare är Rikard Diego Lundqvist och domare är retorikexperten Barbro Fällman.

Ämnen:
Svenska > Muntlig framställning och retorik
Ämnesord:
Retorik, Språkvetenskap
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Retorikmatchen 2012

Mer grundskola 4-6 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaRetorikmatchen 2014

Kvartsfinal 3

I den tredje kvartsfinalen ställs Kroksbäcksskolan i Malmö mot Svartbjörnsbyns skola i Boden. Det är en tuff kamp där endast de bästa retorikerna tar sig vidare till semifinal.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2014

Barnhemmet

Barnjuryn i Karlstad diskuterar ”Barnhemmet” av Cecilia Lidbeck. Boken handlar om barnen på Edgar och Tekla Bjelkes Skolhem för Vanartiga Barn. Några barn har försvunnit spårlöst och bland de övriga växer rädslan. Vem står näst på tur? Och hur ska de kunna rädda sina försvunna kamrater? Det krävs en plan och väldigt mycket mod. Programledare: Ylva Mårtens.

Fråga oss