Lyssna

Retorikmatchen 2012

Retorikmatchen 2012

Om Retorikmatchen 2012

I Retorikmatchen möts sjätteklassare från två olika skolor i landet i en tävling där elevernas retoriska förmågor sätts på prov. De ska bland annat hålla ett tal på Pippis apa Herr Nilssons begravning, försöka få oss att vilja köpa en halväten hamburgare och säga "typiskt västkustskt" så många gånger som möjligt i rad. Domare är retorikexperten Barbro Fällman. Programledare: Rikard Diego.

Till första programmet

Retorikmatchen 2012: Final

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Final

Produktionsår:
Längd:

I finalen i Retorikmatchen möts JB Galären Kultur & Musik från Karlskrona och Kramforsskolan. Klasserna får hålla ett tal till nationen, eftersom 12-åringar tagit över makten i hela världen. De kommer också att utmana varandra i konsten att debattera i ämnet varför biofilmen Hunger Games borde ha haft, respektive inte borde ha haft, 15-årsgräns. Programledare är Rikard Diego Lundqvist och domare är retorikexperten Barbro Fällman.

Ämnen:
Svenska > Muntlig framställning och retorik
Ämnesord:
Retorik, Språkvetenskap
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Retorikmatchen 2012

Mer grundskola 4-6 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaRetorikmatchen 2014

Semifinal 1

I den första semifinalen gör Kungsklippeskolan i Huddinge och Styckåsskolan i Arvika upp om en finalplats. Endast de bästa retorikerna tar sig vidare till final. Gäst: Yankho Kamwendo, programledare.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaRetorikmatchen 2014

Semifinal 2

Kroksbäcksskolan i Malmö och Musikugglan i Karlskrona gör upp om den sista finalplatsen. Gäst i dagens program är Ylva Hällen, programledare.

Fråga oss