Titta

Miffo-tv

Miffo-tv

Om Miffo-tv

Vi får följa programledarstjärnorna i Mifforadio - världens enda morgonshow med utvecklingsstörda programledare. Claes-Erik har planer att gifta sig med Monica, något omvärlden sätter käppar i hjulet för. Balint vill lämna sin mammas hus men inte mamma och Nancy är tillsammans med en normalpuckad pojkvän, en relation de inte vågar vara öppna med. Miffo-tv handlar om strävan efter frihet och att ses som en människa, inte ett handikapp.

Till första programmet

Miffo-tv: Det här är Miffo!

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Det här är Miffo!

Avsnitt 1 av 6

Produktionsår:
Längd:

Programledarstjärnorna från det uppmärksammade Mifforadio reser till Stockholm för att dela ut ett Miffogram till kungen och gå på isbar. Det blir också ett samtal om människovärde med filosofen Torbjörn Tännsjö.

Ämnen:
Samhällskunskap > Individer och gemenskaper > Identitet och livsstil > Personer med funktionsnedsättning
Ämnesord:
Personer med funktionsnedsättning, Personer med utvecklingsstörning, Samhällsvetenskap, Sociala frågor
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i Miffo-tv

Mer högskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Vad vill Storbritannien med EU?

UR Samtiden - Vad vill Storbritannien med EU?

EU måste reformeras om det ska finnas någon framtid för unionen, anser Simon Fraser, statssekreterare vid brittiska UD. Han hävdar att de flesta i Storbritannien idag tycker att EU har misslyckats. Vilken roll ska de nationella parlamenten ha inom EU? Inspelat i februari 2014. Arrangör: Utrikespolitiska institutet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaMifforadio

Tillhörighet

Inbjudna gäster knackar på hemma hos Balint, Nancy och Fia och pratar om livet och äter något gott.

Fråga oss