Titta

UR Samtiden - En giftfri vardag

UR Samtiden - En giftfri vardag

Om UR Samtiden - En giftfri vardag

Ett seminarium om att hantera frågan om hormonstörande miljögifter och kemikalier i vardagen. Seminariets namn var "Rädda mannen!" och ägde rum på Folkets hus i Stockholm i november 2011. Arrangör: Naturskyddsföreningen.

Till första programmet

UR Samtiden - En giftfri vardag : Giftfri miljö 2.0

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Giftfri miljö 2.0

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Mikael Karlsson, ordförande i Naturskyddsföreningen, pratar om att det krävs en förändring i hur vi bedömer tillåtandet av kemikalier i vår miljö. Nya rön visar på att det kan finnas en risk att enskilda ämnen är ofarliga i sig, men tillsammans med andra ämnen bildar de en giftig cocktail. Forskarens uppgift är att hellre fria än fälla, men politiken borde hellre fälla än fria, säger han. Inspelat i november 2011 på Folkets hus i Stockholm. Arrangör: Naturskyddsföreningen.

Ämnen:
Biologi, Miljö > Föroreningar och miljögifter
Ämnesord:
Föroreningsfrågor, Kemiska hälsorisker, Miljöfrågor, Miljögifter, Miljöpolitik, Naturvetenskap
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - En giftfri vardag

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - Barn som brottsoffer

Så påverkas ett barn av trauman

Dag Ø Nordanger är bl.a. doktor i klinisk psykologi, och han menar att ett sätt att tänka kring barn som brottsoffer är att inte tänka diagnoser, utan tänka anknytning och beröring för att nå fram till barnet och stötta dess obehag. Från Internationella brottsofferdagen (IBD) 2014. Inspelat den 21 februari. Arrangör: Brottsoffermyndigheten.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaBildningsbyrån - sex

Sex? Nej tack!

Asexualitet handlar inte om sexualdriften, utan om en oförmåga att känna sexuell attraktion. Vi möter Jenny som efter flera års relation fick ett ord för sin läggning via en blogg. Docent Lars Gösta Dahlöf har forskat kring hur den uppstår.

Fråga oss