Titta

UR Samtiden - Att hantera trauman

UR Samtiden - Att hantera trauman

Om UR Samtiden - Att hantera trauman

Seminarium om trauman och traumahantering. Från Traumadagen, inspelat på Waterfront congress center i Stockholm den 5 december 2011. Moderator: Peter Öhrbom. Arrangör: Expomedica.

Till första programmet

UR Samtiden - Att hantera trauman : Att behålla fokus i samtal om trauman

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Att behålla fokus i samtal om trauman

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Ett fall jag aldrig kommer glömma är en kvinna som var 23 år gammal, men som i många lägen var som en treårig flicka, säger Eva Eklund-Astertoft, kriminalinspektör med stor vana vid utredningar av trauman och övergrepp. Den 23-åriga kvinnan hade utsatts för sexuella övergrepp ända upp till 14-årsåldern; hon mådde dåligt och hade svårt att tala om det som hade hänt. Eva Eklund-Astertoft berättar om sina egna känslor under samtalen - hon var ju den som måste ställa alla de svåra frågorna kring händelserna. Det visar sig vara en tragisk historia, där en liten flicka och en ung kvinna sviks av hela sin familj. Till och med mamman ställer sig på pappans sida, och det visar sig att även brodern har förgripit sig på henne. Eva Eklund-Astertoft berättar också om mötet med den unga kvinnan ett år efter domen mot pappan. Då var hon en helt annan person - hon strålade. Moderator: Peter Öhrbom. Föredraget är en del av Traumadagen, inspelat i december 2011. Arrangör: Expomedica.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Sjukdomar och ohälsa > Psykisk ohälsa
Ämnesord:
Psykiatri, Psykiska trauman, Sexologi, Sexuella övergrepp
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Att hantera trauman

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Barn som brottsoffer

Så påverkas ett barn av trauman

Dag Ø Nordanger är bl.a. doktor i klinisk psykologi, och han menar att ett sätt att tänka kring barn som brottsoffer är att inte tänka diagnoser, utan tänka anknytning och beröring för att nå fram till barnet och stötta dess obehag. Från Internationella brottsofferdagen (IBD) 2014. Inspelat den 21 februari. Arrangör: Brottsoffermyndigheten.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

G-punkten - finns den?

För en del är den en gynekologisk myt, andra ser dess existens som bevisad. Rönen kring g-punkten delar både forskarvärlden och kvinnor i allmänhet. Ännu idag kommer nya teser fram.

Fråga oss