Titta

UR Samtiden - Att hantera trauman

UR Samtiden - Att hantera trauman

Om UR Samtiden - Att hantera trauman

Seminarium om trauman och traumahantering. Från Traumadagen, inspelat på Waterfront congress center i Stockholm den 5 december 2011. Moderator: Peter Öhrbom. Arrangör: Expomedica.

Till första programmet

UR Samtiden - Att hantera trauman : När barn och unga drabbas av trauma

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

När barn och unga drabbas av trauma

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Socionomen Sofia Grönkvist från Barnens rätt i samhället menar att en kris kan drabba alla barn och ungdomar. Det kan vara en situation som kommer hastigt eller en situation som utvecklas långsamt. När en kris utvecklas till ett trauma handlar det om en psykisk påfrestning utöver det normala. Hon var en av dem som var med och gav barn stöd i gruppsamtal efter tsunamikatastrofen 2004, och hon berättar om hur arbetet med samtalen lades upp. Bland annat så är teckningar och målningar en del i processen för att barnen ska kunna uttrycka sina känslor och tankar. Idag arbetar hon med stöd i grupp till anhöriga som förlorat någon på grund av självmord. Hon menar att ett enskilt barns reaktioner beror på en rad olika faktorer, bland annat sammanhangen där krisen inträffar och hur ensamt barnet är påverkar hur starkt traumat blir. Föredraget är en del av Traumadagen, arrangerad av Expomedica i december 2011. Moderator: Peter Öhrbom.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Sjukdomar och ohälsa > Psykisk ohälsa
Ämnesord:
Psykiatri, Psykiska trauman
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Att hantera trauman

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Samhällets utmaningar

Skogen som kolsänka

Johan Bergh, forskare i sydsvensk skogsvetenskap vid Sveriges lantbruksuniversitet, förklarar hur olika faktorer i klimatet påverkar kolbalansen i skogen. Moderator: Sverker Olofsson. Inspelat 5 mars på SLU i Umeå. Arrangör: Umeå universitet och SLU.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Barns sexualitet gör vuxna osäkra

Är det okej att en tvååring onanerar på dagis? Förskolepedagoger efterlyser utbildning och ett gemensamt förhållningssätt. Och en pappa funderar på hur han ska göra för att inte hämma sin dotters sexuella utveckling. RFSU:s frågelåda vittnar om vuxnas funderingar och oro, säger sexualupplysare Maria Bergström.

Fråga oss