Titta

UR Samtiden - Att hantera trauman

UR Samtiden - Att hantera trauman

Om UR Samtiden - Att hantera trauman

Seminarium om trauman och traumahantering. Från Traumadagen, inspelat på Waterfront congress center i Stockholm den 5 december 2011. Moderator: Peter Öhrbom. Arrangör: Expomedica.

Till första programmet

UR Samtiden - Att hantera trauman : Erfarenheter från Utøya

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Erfarenheter från Utøya

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Fredagen den 22 juli lamslogs Norge av två terrordåd: bomben i regeringskvarteret och massmordet på ungdomar på sommarlägret på Utøya. För ungdomarna själva var det som om de varit i krig, säger Toril Lahnstein, avdelningschef på norska Helsedirektoratet. Han berättar om erfarenheterna i kölvattnet av händelserna; samhället gick upp i krisberedskap och den norska vården och de norska motsvarigheterna till landstingen, fylken, gjorde en rad saker rätt. Bland annat så evakuerades hotell för att bli övernattningsplatser för anhöriga och en campingplats togs i beslag. Redan dagen efter hade alla kommuner i landet aktiverat sina kontakttelefoner. Föredraget är en del av Traumadagen, inspelat i december 2011. Moderator: Peter Öhrbom. Arrangör: Expo medica.

Ämnen:
Biologi
Ämnesord:
Akutvård, Hälso- och sjukvård, Katastrofberedskap, Krisstöd, Medicin, Norge, Terrorattentaten i Norge 2011
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Att hantera trauman

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Barn som brottsoffer

Så påverkas ett barn av trauman

Dag Ø Nordanger är bl.a. doktor i klinisk psykologi, och han menar att ett sätt att tänka kring barn som brottsoffer är att inte tänka diagnoser, utan tänka anknytning och beröring för att nå fram till barnet och stötta dess obehag. Från Internationella brottsofferdagen (IBD) 2014. Inspelat den 21 februari. Arrangör: Brottsoffermyndigheten.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Sex är min hobby

Johanna har sex som hobby och ser fram emot att ha födelsedagssex med någon av sina älskare på kvällen. Hon bloggar också om sex och sexualpolitik. Niklas Eriksson forskar inom områdena kön, sexualitet och socialt arbete och menar att vi i Sverige länge haft en mer sexkritisk än sexpositiv feminism, något som nu håller på att förändras.

Fråga oss