Titta

UR Samtiden - Att hantera trauman

UR Samtiden - Att hantera trauman

Om UR Samtiden - Att hantera trauman

Seminarium om trauman och traumahantering. Från Traumadagen, inspelat på Waterfront congress center i Stockholm den 5 december 2011. Moderator: Peter Öhrbom. Arrangör: Expomedica.

Till första programmet

UR Samtiden - Att hantera trauman : Stödhelger för familjer i kris

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Stödhelger för familjer i kris

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Sedan tre år samarbetar Bris och Rädda barnen med att ge familjer i kris ett långsiktigt stöd. En kris kan slå sönder fungerande familjeband eller skapa nya negativa mönster. Socionomen Sofia Grönkvist från Bris och Lotta Pohlfeldt, socionom och legitimerad psykoterapeut från Rädda barnen, berättar om hur detta arbete fungerar. Den grupp de främst vänder sig till är familjer där någon har tagit sitt liv. Föredraget är en del av Traumadagen, inspelat i december 2011. Moderator: Peter Öhrbom. Arrangör: Expo medica.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Sjukdomar och ohälsa > Psykisk ohälsa
Ämnesord:
Familjehjälp, Familjeterapi, Psykiatri, Psykiska trauman, Samhällsvetenskap, Social omsorg, Sociala frågor
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Att hantera trauman

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Vuxna och psykisk hälsa 2014

Inledning - jag tänker på dig

Susanne Rolfner Suvanto från föreningen Hjärnkoll håller ett inledningsanförande. Psykisk ohälsa är vanligt - en av fyra är drabbad, och tre av fyra är berörda; som vän, arbetskamrat eller som anhörig. Konferensen hölls 13-14 mars 2014 på Norra Latin i Stockholm. Arrangör: Expo Medica.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Sex är min hobby

Johanna har sex som hobby och ser fram emot att ha födelsedagssex med någon av sina älskare på kvällen. Hon bloggar också om sex och sexualpolitik. Niklas Eriksson forskar inom områdena kön, sexualitet och socialt arbete och menar att vi i Sverige länge haft en mer sexkritisk än sexpositiv feminism, något som nu håller på att förändras.

Fråga oss