Titta

UR Samtiden - Att hantera trauman

UR Samtiden - Att hantera trauman

Om UR Samtiden - Att hantera trauman

Seminarium om trauman och traumahantering. Från Traumadagen, inspelat på Waterfront congress center i Stockholm den 5 december 2011. Moderator: Peter Öhrbom. Arrangör: Expomedica.

Till första programmet

UR Samtiden - Att hantera trauman : Offer för människohandeln

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Offer för människohandeln

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

En taxibil fungerade som en täckmantel för att köra runt unga prostituerade från Baltikum, berättar Jonas Trolle, spaningspolis och utredare av människohandel. Tillsammans med Patrik Cederlöf, samordnare mot prostitution och människohandel med uppdrag av regeringen, berättar han om hur den cyniska människohandeln fungerar i Sverige. Bland annat är det mycket svårt att få hjälpen till de prostituerade att fungera. De berättar om den idag 26-åriga Anna som kom till Sverige som 18-åring. Hon var väldigt svår att ha att göra med och ville absolut inte ha hjälp i början. Sedan regredierade hon och blev som ett barn. Efter ett år hör hon av sig genom ett skyddat boende och vill ha hjälp. Under ett år kördes hon till psykakuten tretton gånger. Inspelat i december 2011. Moderator: Peter Öhrbom. Föredraget är en del av Traumadagen, arrangerad av Expomedica.

Ämnen:
Samhällskunskap > Lag och rätt > Kriminalitet
Ämnesord:
Juridik, Kriminologi, Människohandel, Prostitution, Rättsvetenskap, Sexologi, Sverige
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Att hantera trauman

Mer högskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Samiska veckan 2014

Inledning till temadagen om etik och urfolk

Per Axelsson, forskare vid Centrum för samisk forskning vid Umeå universitet, inleder 2014 års Lars Thomasson-symposium. Årets tema är Etik i urfolksforskning. Inspelat 6 mars 2014 på Västerbottens museum i Umeå. Arrangör: Vaartoe/Cesam.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Mifforadio

MiffoTV bakom kulisserna, del 1

Följ programledargänget bakom kulisserna inför MiffoTV:s utfrågning av politiker från Sveriges riksdagspartier.

Fråga oss