Titta

UR Samtiden - Välfärd och hälsa

UR Samtiden - Välfärd och hälsa

Om UR Samtiden - Välfärd och hälsa

Vetenskapsrådets tvärvetenskapliga seminarium Välfärd och hälsa handlar om sambanden mellan de båda begreppen. Fokus ligger på de socioekonomiska omständigheternas betydelse såsom utbildning, inkomst och var man bor. Vi hör forskare från så pass skilda discipliner som historia, nationalekonomi, medicinsk epidemiologi, sociologi och samhälle och hälsa diskutera. Seminarierna bygger dels på ett föredrag och dels på ett samtal med publiken kring ämnet. Välfärd och hälsa är ett av fyra årliga seminarier arrangerade av Vetenskapsrådet. Inspelat i december 2011. Moderator: Arne Jarrick, huvudsekreterare för humaniora och samhällsvetenskap på Vetenskapsrådet.

Till första programmet

UR Samtiden - Välfärd och hälsa : Att åldras utan att bli dement

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Att åldras utan att bli dement

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Laura Fratiglioni, professor i medicinsk epidemiologi vid Karolinska institutet i Solna, säger att det går att påverka risken för att drabbas av åldersdemens. Europas och världens befolkning lever allt längre, det är endast i Afrika som den förväntade livslängden är under 65 år. Men det är bara hälften av alla gamla som drabbas av åldersdemens. Utmaningen för vården blir därför att identifiera de personer som har anlag för demens och sedan noga följa dessa för att mildra symptomen. De som löper störst risk att drabbas är äldre, lågutbildade kvinnor. De har högre blodtryck och drabbas oftare av diabetes och stroke. Genom att förändra livsstilen går det att påverka risken för att drabbas av demens. Inspelat i december 2011. Moderator: Arne Jarrick, huvudsekreterare för humaniora och samhällsvetenskap på Vetenskapsrådet. Arrangör: Vetenskapsrådet.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Sjukdomar och ohälsa > Fysisk ohälsa
Ämnesord:
Allmän medicin, Demens, Medicin, Nervsystemet, Neurologi
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Välfärd och hälsa

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Välfärd och hälsa

Barn och unga - hälsa på olika villkor

Viveca Östberg, forskare i sociologi, visar hur och på vilket sätt välfärd och hälsa följer varandra åt. Under de senaste decennierna har vi börjat äta allt bättre, men många unga känner sig mer stressade och deprimerade, något som ibland leder till ett självskadebeteende. Moderator: Arne Jarrick.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Välfärd och hälsa

Folkhälsa och välfärd förr och nu

Jan Sundin, professor emeritus i hälsa och samhälle vid Linköpings universitet, berättar om folkhälsans historia och vilka kopplingar den har till välfärd och samhällsutveckling. Moderator: Arne Jarrick.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - Samhällets utmaningar

Bra och dåligt med hyggesfritt skogsbruk

Lars Lundqvist, forskare i skogsskötsel vid Sveriges lantbruksuniversitet, förklarar hur blädningsbruket kan vara en väg till hyggesfri skog, och ett alternativ till den traditionella slutavverkningen. Moderator: Sverker Olofsson. Inspelat 5 mars på SLU i Umeå. Arrangör: Umeå universitet och SLU.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaBildningsbyrån - psykisk hälsa

Medveten närvaro ger helande kraft

Meditation, yoga och sinnesnärvaro - mindfulness. Hur har en buddistisk lära kunnat ta steget in i den västerländska vården av stressade och deprimerade patienter?

Fråga oss