Titta

UR Samtiden - Vad händer med vädret?

UR Samtiden - Vad händer med vädret?

Om UR Samtiden - Vad händer med vädret?

Hur står det egentligen till med klimatet? I en serie föreläsningar i samband med att meteorologen Pär Holmgren utses till hedersdoktor vid Uppsala universitet vänds vädret ut och in. Vad är egentligen "normalt" väder i ett tjugoårsperspektiv, eller sett till miljoner år av väderskiftningar? Inspelat den 2 februari 2012. Arrangör: Uppsala universitet.

Till första programmet

UR Samtiden - Vad händer med vädret?: Globala vattencykeln och klimatförändringar

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Globala vattencykeln och klimatförändringar

Produktionsår:
Längd:

Forskaren Lennart Bengtsson berättar om den globala vattencykeln och hur den hänger ihop med klimatförändringarna. Kritiker av växthuseffekten menar ibland att det är vattenångan och inte koldioxiden som är boven i dramat. Men Bengtsson liknar vattenångan vid den tecknade figuren Obelix och koldioxiden vid den dominanta kompisen Asterix. Inspelat den 2 februari 2012. Arrangör: Uppsala universitet.

Ämnen:
Fysik
Ämnesord:
Geofysik, Hydrologi, Naturvetenskap, Vattnets kretslopp
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i UR Samtiden - Vad händer med vädret?

Mer allmänbildande & fysik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaEn bok, en författare

Higgspartikeln

För 50 år sedan beskrev den skotske fysikern Peter Higgs en partikel som förklarar universums uppbyggnad. Efter årtionden av forskning kunde man sommaren 2012 konstatera att partikeln finns. Jim Baggott, forskare och författare, intervjuas av Bodil Appelquist.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaEn bok, en författare

Tankar som ändrar allt

Sören Holst är teoretisk fysiker och visar hur verkligheten kan vara mer osannolik än både andevärldar och himmelriken. "Tankar som ändrar allt" tar upp hur långt vi kan komma med rationellt tänkande. Intervjuare: Mattias Österlund.

Fråga oss