Titta

UR Samtiden - Stora Strindbergdagen

UR Samtiden - Stora Strindbergdagen

Om UR Samtiden - Stora Strindbergdagen

2012 är det 100 år sedan August Strindberg dog. Det uppmärksammas i Karlstad med sex fristående föreläsningar om Sveriges störste författare genom tiderna. Experter från Strindbergsmuséet i Stockholm berättar bland annat om Strindbergs konst, dramatik och äktenskap. Inspelat i Karlstad i mars 2012. Arrangör: Karlstads Pensionärsuniversitet och Folkuniversitetet.

Till första programmet

UR Samtiden - Stora Strindbergdagen : Strindbergs dramatik på scenen

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Strindbergs dramatik på scenen

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Publiken var inte redo för det fräna språket och sexscenerna. Idag är Fröken Julie en av världens mest kända dramer. Och det är främst som dramatiker August Strindberg gjort sig internationellt känd. Erik Höök, intendent på Strindbergsmuséet, berättar om dramatikern Strindberg. Inspelat i Karlstad i mars 2010. Arrangörer: Karlstads pensionärsuniversitet och Folkuniversitetet.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Dramatik, Dramatiker, Litteraturvetenskap, Strindberg, August, 1849-1912, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare, Sverige
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Stora Strindbergdagen

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Stora Strindbergdagen

August Strindberg och Selma Lagerlöf

Erik Höök, intendent på Strindbergsmuséet, berättar om August Strindbergs och Selma Lagerlöfs relation. När Lagerlöf tilldelades Nobelpriset i litteratur 1909 sägs Strindberg ha blivit rasande, precis som många andra män. Men ogillandet mellan de båda författarna var ömsesidigt.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - Samtal med Jhumpa Lahiri

Författaren och Pulitzerprisvinnaren Jhumpa Lahiri samtalar med regissören Josette Bushell-Mingo om Lahiris senaste bok, Sankmark. Det blir en diskussion om hur uppväxten och föräldrarnas val har präglat författarskapet. Inspelat den 23 april 2014 på Kulturhuset i Stockholm. Arrangör: Stockholms stadsteater.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaBildningsbyrån - Kina

Både innanför och utanför

I exilen vinner man himlen men förlorar jorden. Så säger författaren Ma Jian vars böcker är förbjudna i Kina. Både han och den hyllade Yiyun Li har valt att leva utanför hemlandet. De resonerar kring dagens Kina och hur skrivandet påverkas av att se på sitt land på avstånd.

Fråga oss