Titta

UR Samtiden - Vanor och ovanor

UR Samtiden - Vanor och ovanor

Om UR Samtiden - Vanor och ovanor

Frågor om stort och smått på temat vanor och ovanor. Måste författare sitta i tv:s morgonsoffor eller vara med i Melodifestivalen för att sälja sina böcker? Varför har vi fredagsmys? Vilka av våra vanor sätter spår i skelettet? Forskarna vid de humanistiska och teologiska fakulteterna på Lunds universitet ger svar. Inspelat vid Humanist- och teologdagarna vid Lunds universitet i mars 2012.

Till första programmet

UR Samtiden - Vanor och ovanor: Fredagsmys

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Fredagsmys

Produktionsår:
Längd:

Det pågår ett utbrett mysande på fredagskvällarna i Sverige - men vad är det egentligen? Fredagsmys är ett begrepp sedan mitten av 1990-talet, då lördagsgodiset började flyttas till fredagen. Vad vi lägger i begreppet fredagsmys kan variera, det återkommande är avkopplingen och myset. Det återkommande elementen är mat, snacks, soffa, tv och drycker - det man tycker bäst om. Vi behöver övergången mellan vecka och helg menar Charlotte Hagström, forskare i etnologi vid Lunds universitet. Inspelat mars 2012. Arrangör: Lunds universitet.

Ämnen:
Samhällskunskap
Ämnesord:
Etnologi, Folkseder, Mat- och dryckesseder, Socialantropologi, Sverige
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Vanor och ovanor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Vanor och ovanor

Mänskliga rättigheters historia

Det finns folkliga föreställningar om mänskliga rättigheter som en uråldrig idé, en slags naturlag som kanske har religiös anknytning. Vad är den rätta historien om mänskliga rättigheter? Diskussion med Lena Halldenius, Dan-Erik Andersson och Linde Lindkvist, forskare i mänskliga rättigheter vid Lunds universitet.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Barn som brottsoffer

Våldet genom barnens ögon

Kattis Ahlström, generalsekreterare för Bris, pekar på vikten av att kunna lyssna och höra barnets hela historia ur dess perspektiv. I 41 år har Bris stöttat barn som ropat på hjälp. Från Internationella brottsofferdagen (IBD) 2014. Inspelat den 21 februari. Arrangör: Brottsoffermyndigheten.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBildningsbyrån - rasism

Det diskriminerande samhället

Under de senaste decennierna har flera studier belagt att det sker etnisk diskriminering på arbets- och bostadsmarknaden i Sverige. Vi tittar närmare på olika förklaringsmodeller som används inom akademin för att förstå hur diskriminering uppstår.

Fråga oss