Titta

UR Samtiden - Naturkunskap för lärare

UR Samtiden - Naturkunskap för lärare

Om UR Samtiden - Naturkunskap för lärare

Föreläsningar från NO2012 - Rikskonferens för lärare i NO, naturkunskap, fysik, kemi och biologi. Moderatorer: Per Kornhall, undervisningsråd vid Skolverket, och Johan Kuylenstierna, chef för Stockholm environment institute. Arrangörer: Vetenskapsfestivalen, KVA och Stiftelsen för strategisk forskning. Inspelat den 26 april 2012 på Lindholmen science park i Göteborg.

Till första programmet

UR Samtiden - Naturkunskap för lärare: Kreativitet i klassrummet

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Kreativitet i klassrummet

Produktionsår:
Längd:

När lärarfortbildaren och läromedelsförfattaren Hasse Persson blev mellanstadielärare så började han utveckla fysik- och kemiundervisningen tillsammans med sina elever. Hans knep är att göra experimenten mycket fysiska. Han visar hur vatten expanderar, hur luftpelare skjuts genom rummet, hur kroppar flyger genom luften och hur man gör om en PET-flaska till en termos. Grunden är att eleverna ska våga testa sina egna idéer, och genom det både lära sig något och uppfylla läroplanen. Ett av knepen är att använda vardagsföremål, inte ebonitstavar och kattskinn. Hasse Persson är också mottagare av Kunskapspriset. Föreläsningen ingick i NO2012 - Rikskonferens för lärare i NO, naturkunskap, fysik, kemi och biologi. Moderator: Per Kornhall, undervisningsråd vid Skolverket. Arrangörer: Vetenskapsfestivalen, KVA och Stiftelsen för strategisk forskning. Inspelat den 26 april 2012 på Lindholmen science park i Göteborg.

Ämnen:
Pedagogiska frågor > Didaktik och metod
Ämnesord:
Fysikundervisning, Kemiundervisning, Pedagogik, Pedagogisk metodik, Undervisning, Undervisning i naturvetenskapliga ämnen
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning

Alla program i UR Samtiden - Naturkunskap för lärare

Mer lärarfortbildning & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Inspirerande matematik

Att laborera med matte i datorn

Med hjälp av datorn kan eleverna aktiveras och begripa matematiken från ett annat håll. Bengt Aspvall, professor i datalogi, visar hur det går att arbeta praktiskt och lekfullt med matten i klassrummet. Inspelat i februari 2014. Arrangör: Umeå universitet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaSkolministeriet

Skolfotografen

Vi slår följe med en återkommande gäst i skolan, skolfotografen. Flera kommuner och skolor säger numera nej till skolfotografering. Obetalda skolfotoräkningar är en växande kategori hos Kronofogden och klagomålen till Konsumentverket ökar för varje år. Är skolfotot en hotad tradition?

Fråga oss