Titta

UR Samtiden - Tribunal 12 - Vi anklagar Europa

UR Samtiden - Tribunal 12 - Vi anklagar Europa

Om UR Samtiden - Tribunal 12 - Vi anklagar Europa

Flyktingmottagningen i Europa har blivit ett moment 22, där utsatta människor kommer i kläm när bestämmelser och överenskommelser står mot varandra och bristen på insyn är framträdande. De som kommer till Europa möts av misstänksamhet och långdragna asylprocesser. I en fiktiv rättegång ställs Europa till svars för brott mot internationella överenskommelser om mänskliga rättigheter och flyktingfrågor. Den iscensatta rättegången bygger på autentiskt material, rapporter, statistik och berättelser från flyktingar och migranter som återberättas av skådespelare. Deltar gör ett antal ledande experter och forskare inom medicin, juridik och migration, samt en jury av internationellt engagerade människorättskämpar. Inspelat maj 2012. Arrangerat av Shahrazad - Stories for life, Kulturhuset i Stockholm och Medborgarrättsdagarna.

Till första programmet

UR Samtiden - Tribunal 12 - Vi anklagar Europa : Papperslösa flyktingar

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Papperslösa flyktingar

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Papperslösa flyktingar är de personer i Europa som i högst utsträckning saknar röst. Det menar Henrik Dahl i sin roll som åklagare när Europa ställs till svars för sin flyktingpolitik. Vi får via skådespelare möta tre papperslösa flyktingar och höra deras historier. Lyssnar gör två experter på asyl och medborgarrätt, som också kommenterar det de får höra. Lyssnar gör också en jury bestående av sju förkämpar för mänskliga rättigheter som tar del av resonemangen för att sedan ge det anklagade Europa sin dom. Arrangörer: Shahrazad - stories for life, Kulturhuset i Stockholm och Mänskliga rättighetsdagarna. Inspelat i maj 2012.

Ämnen:
Samhällskunskap > Individer och gemenskaper > Immigration, Samhällskunskap > Mänskliga rättigheter
Ämnesord:
Europa, Flyktingar, Flyktingfrågor, Flyktingpolitik, Illegal invandring, Samhällsvetenskap, Sociala frågor
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Tribunal 12 - Vi anklagar Europa

Mer högskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - Barn som brottsoffer

Barn, brott och politik

Martin Valfridsson, statssekreterare vid justitiedepartementet, talar om brott mot barn. Från Internationella brottsofferdagen (IBD) 2014. Tema: Barn som brottsoffer. Inspelat den 21 februari på Norra Latin i Stockholm. Arrangör: Brottsoffermyndigheten.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaBildningsbyrån - förälder och funktionshindrad

Min dotter är min spegel

Johanna Olin förlorade synen strax före Tildas födsel. Nu har Tilda börjat på universitet och kommer att flytta ifrån mamma. Johanna är glad för sin dotters skull, men visst blir det en omställning. Jag måste lära mig planera min tillvaro på ett annat sätt, säger hon.

Fråga oss