Titta

Jonas löfte

Jonas löfte

Om Jonas löfte

Författaren och skådespelaren Jonas Inde har i drygt 20 år levt med insikten om, och konsekvenserna av, att han är alkoholist. 2003, mitt i karriären, fick han diagnosen bipolär sjukdom efter att han i psykos hoppade ut genom sitt fönster på tredje våningen. Tv-serien skildrar hans personliga kamp för att hålla sig på den ljusa sidan i livet, och han hoppas att den ska minska okunskapen om varför "människor gör dåliga saker". När serien spelas in är Jonas nykter sedan två år och inte längre förslavad av mörka, destruktiva krafter. Men morgondagen vet han ingenting om, därför har nykterheten blivit det viktigaste i hans liv. Och det är därför han dag efter dag lovar sig själv att vad som än händer under dagen ska han inte dricka eller använda någon annan drog. Vi följer honom just den höst när han för första gången ska bli pappa och det är mycket som han och hans sambo Marie måste ordna innan barnet kommer. Avsnitten innehåller låtar som han skapar tillsammans med bandet Hundarna, och bland gästartisterna ser vi Maja Ivarsson, Andreas Kleerup och Freddie Wadling.

Till första programmet

Jonas löfte: Kapitulation

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Dela

Kapitulation

Avsnitt 1 av 8

Produktionsår:
Längd:

Jonas Inde och vännen Ronny besöker Strömtorp strax utanför Degerfors där ett uppmärksammat rymningsdrama som Ronny var inblandad i fick sin upplösning 2004. Genom händelsen vill Jonas visa hur drogmissbruk kan leda in den mörkaste av tunnlar och att konsekvenserna kan bli hur destruktiva som helst. Det enda sättet att överleva är att kapitulera och ge upp kampen mot drogen. Jonas besöker också vännen Tobias på Kumlaanstalten som avtjänar ett livstidsstraff för mord. Det var Tobias som rymde 2004 och gömde sig hos Ronny innan han gav upp och lät sig gripas av polisen. Jonas och Tobias delar erfarenheter av att ha en dubbeldiagnos då Jonas är bipolär och Tobias har adhd. För Tobias var det ett uppvaknande när han fick sin adhd-diagnos och möjlighet att påbörja behandling. Vi ser också bandet Hundarna framföra låten "Vaggan är tom" som bygger på Ronnys och Tobias historia. Medverkande musiker: Morgan Ågren, Marcus Holmberg, Niclas Frisk och Pelle Almgren.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Alkohol och droger, Biologi > Kropp och hälsa > Sjukdomar och ohälsa > Psykisk ohälsa
Ämnesord:
Alkoholism, Drogmissbruk, Inde, Jonas, 1967-, Missbrukare, Psykiatri, Psykisk hälsa
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i Jonas löfte

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaJonas löfte

Kapitulation

Avsnitt 1 av 8

Resan mot nykterhet börjar med kapitulation. Jonas Inde och vännerna Ronny och Tobias berättar om hur de har tagit sig ur sina beroenden. Det gäller att orka avstå, vad som än händer. Vi hör också bandet Hundarna med låten ”Vaggan är tom”.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaJonas löfte

Självmedicinering

Avsnitt 2 av 8

"Jag drack för att stå ut." Jonas Inde berättar om känslan av hur ett svart hål inuti skulle fyllas. Han och vännen Peder har använt olika medel för att försöka ersätta beroendet. Bandet Hundarna spelar låten Kapten Klen.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaJonas löfte

Sorg

Avsnitt 3 av 8

Det växande barnet i sambon Maries mage får Jonas Inde att tänka på sin egen födsel och barndom. Som vuxen blev han besatt att vilja hämnas oförrätter som påminner om uppväxtens svek. The Sounds Maja Ivarsson är med och sjunger i Hundarnas låt Karolin.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaJonas löfte

Tro

Avsnitt 4 av 8

Jonas Inde undrar om hans hopp från tredje våningen 2003 kanske snarare var ett försök till överlevnad. Efteråt, när han åter började må sämre, fick en USA-resa till det före detta hockeyproffset Markus Näslund honom i balans igen. Hundarna framför låten Kriminell.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaJonas löfte

Våld

Avsnitt 5 av 8

Jonas Inde har en brutal och smärtsam uppgörelse med sin mamma. Men i ett samtal om försoning, med författaren och skådespelaren Liam Norberg, säger Jonas att ilskan han bär på inte enbart är destruktiv utan också fungerar som bränsle i hans skrivande.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaJonas löfte

Djävulen

Avsnitt 6 av 8

I grunden handlar missbruk om tillitsbrist, om att alltid vara rädd. Rädsla ihop med lågt egenvärde kräver medicin och för Jonas Inde var medicinen alkohol. I detta avsnitt söker han svar på frågor som hur man motstår frestelser och om varför vissa fastnar i djävulens nät.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaJonas löfte

Andlighet

Avsnitt 7 av 8

För några år sedan klantade Jonas Inde sig mot en vän som svarade med att säga upp bekantskapen. Med sorg i rösten berättar Jonas vad han ser som en av de allra värsta konsekvenserna av sin alkoholism: att förlora en lojal och pålitlig vän.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaJonas löfte

Ansvar

Avsnitt 8 av 8

- Betala räkningar, betala skatt, deklarera, ta hand om sitt barn. Visst, men jag måste ändå börja med mig själv. Jonas Inde resonerar kring begreppet ansvar och hur han själv måste göra valet att förutom att leva nyktert också ge sig själv rätten att leva ett värdigt liv, att säga nej till det han inte vill. Han har lärt sig det nu.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Visa fler

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Samhällets utmaningar

Avloppsvatten som bioenergi

Alger som odlas i avloppsvatten kan ge biomassa, djurföda och på sikt kanske också livsmedel till oss människor. Mikroalgforskaren Francesco Gentili pratar om varför man kan odla alger som livsmedel. Moderator: Sverker Olofsson. Inspelat 5 mars på SLU i Umeå. Arrangör: Umeå universitet och SLU.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaI sängen med Anna

Vid din sida

Efter 40 år och fyra barn har Ingers och Görans sexuella relation förändrats. Men de finns fortfarande där för varandra.

Fråga oss