Titta

Connected - en självbloggografi om kärlek, död och teknologi

Connected - en självbloggografi om kärlek, död och teknologi

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Connected - en självbloggografi om kärlek, död och teknologi

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Twitter, pm, mikrochips - håller världen på att brytas ner i smådelar? Vad innebär vår ständiga uppkoppling och obalans i naturen, som honungsbinas minskande i antal, för planetens framtid? När den amerikanska filmregissören Tiffany Shlain ger sig ut på en resa för att leta efter vad som förbinder planeten och människorna upptäcker hon att allt i världen hänger ihop. Genom att gå tillbaka i historien och söka efter ömsesidiga beroenden upptäcker hon sambanden - hur hjärnhalvorna samverkar, sambandet mellan hormoner och lycka, mellan framsteg och konsekvenser, mellan teknik och natur och inte minst mellan föräldrar och barn. Mitt under resans gång insjuknar plötsligt hennes far och hon tvingas ompröva allt hon trodde sig veta - om livet, relationer och samhörighet. I århundranden har vi deklarerat vår egen självständighet. Shlain undrar nu om det inte är dags att istället deklarera alltings ömsesidiga beroende.

Ämnen:
Historia > Efter ca 1900 > Efter 1990, Teknik > Kommunikations- och informationsteknik
Ämnesord:
2000-talet, Historia, IT, Informationssamhället, Informationsteknik, Människans utveckling
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Mer allmänbildande & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta En bok, en författare

Medici

Författaren Göran Hägg berättar i sin bok "Medici" om bankirerna Giovanni och Cosimo de Medici. I början av 1400-talet spekulerade de till sig världens då största förmögenhet genom att med fiffiga metoder förvalta påvens inkomster och vävarnas betalningar. Intervjuare: John Chrispinsson.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet dokumentär

De finska krigsbarnen

De två finska krigsbarnen Kielo och Pentti skickades till Sverige från Finland under andra världskriget. Mellan 70 000 och 80 000 finska barn delade samma öde. Hur var det att komma ensam till Sverige, och hur har resan påverkat dem som vuxna? För Kielo och Pentti var det en upplevelse i barndomen som satte djupa spår.

Fråga oss