Titta

De bortkopplade

De bortkopplade

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Dela

De bortkopplade

Produktionsår:
Längd:

1,3 miljoner människor i Sverige lever utan internet. Vi följer med Kjell Eriksson när han besöker några av dem för att tala om deras analoga tillvaro. Han möter Margareta som rädd för datorn och som befarar att vi kommer bli dumma i huvudet framför skärmarna. Han möter skogshuggaren Börje som inte tycker en dator är på riktigt och Tatiana som känner att hon missar det hon kallar den "andra världen". Samtidigt försöker Birgit desperat koppla upp sig men det fungerar inte och hon känner sig därför så utanför att hon väljer att se internet som en diktatur. En film om digitalt utanförskap och om glappet som uppstått då den nya tekniken gjort sitt intåg.

Ämnen:
Information och media > Internet och digitala medier
Ämnesord:
Digitala klyftan, IT, Informationsteknik, Internet
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund

Mer folkhögskola / studieförbund & information och media

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaProgrammen som förändrade TV

Humor

Humorprogram i form av sketcher eller situationskomedier har funnits på tv länge. Vi träffar några av personerna bakom långkörare som Saturday Night Live och Seinfeld. Och så berättar vi historien om den fiktiva karaktären Ali G.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaKjellkoden

Alla kan koda

Kjell får panik över att han kanske inte hänger med i kodrevolutionen. Han upplever att alla, gamla som unga, lär sig att koda. Men han lugnas och får inspiration i en skola i Kramfors där programmering ingår i alla skolämnen.

Fråga oss