Titta

De bortkopplade

De bortkopplade

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

De bortkopplade

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

1,3 miljoner människor i Sverige lever utan internet. Vi följer med Kjell Eriksson när han besöker några av dem för att tala om deras analoga tillvaro. Han möter Margareta som rädd för datorn och som befarar att vi kommer bli dumma i huvudet framför skärmarna. Han möter skogshuggaren Börje som inte tycker en dator är på riktigt och Tatiana som känner att hon missar det hon kallar den "andra världen". Samtidigt försöker Birgit desperat koppla upp sig men det fungerar inte och hon känner sig därför så utanför att hon väljer att se internet som en diktatur. En film om digitalt utanförskap och om glappet som uppstått då den nya tekniken gjort sitt intåg.

Ämnen:
Information och media > Internet och digitala medier
Ämnesord:
Digitala klyftan, IT, Informationsteknik, Internet
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund

Mer folkhögskola / studieförbund & information och media

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Programmen som förändrade TV

Humor

Humorprogram i form av sketcher eller situationskomedier har funnits på tv länge. Vi träffar några av personerna bakom långkörare som Saturday Night Live och Seinfeld. Och så berättar vi historien om den fiktiva karaktären Ali G.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Kjellkritik

När tillkom källan?

När blir en nyhet en nyhet? Kjell Eriksson besöker tidningen Expressen och träffar nyhetschefen Johanna Cardell och journalisten Elias Giertz. Och hur blir en nyhet till och vilka vägar kan den ta? Marcin de Kaminski, även kallad internetninja, berättar om vårt förhållningssätt till nätet och om informationsöverflödet. Reportern Josefiné Nettelbladt besöker klass 6B och testar ärtfenomenet. Hur påverkas barnen av hennes olika budskap?

Fråga oss