Titta

De bortkopplade

De bortkopplade

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

De bortkopplade

Produktionsår:
Längd:

1,3 miljoner människor i Sverige lever utan internet. Vi följer med Kjell Eriksson när han besöker några av dem för att tala om deras analoga tillvaro. Han möter Margareta som rädd för datorn och som befarar att vi kommer bli dumma i huvudet framför skärmarna. Han möter skogshuggaren Börje som inte tycker en dator är på riktigt och Tatiana som känner att hon missar det hon kallar den "andra världen". Samtidigt försöker Birgit desperat koppla upp sig men det fungerar inte och hon känner sig därför så utanför att hon väljer att se internet som en diktatur. En film om digitalt utanförskap och om glappet som uppstått då den nya tekniken gjort sitt intåg.

Ämnen:
Information och media > Internet och digitala medier
Ämnesord:
Digitala klyftan, Informationsteknik, Internet, IT
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund

Mer folkhögskola / studieförbund & information och media

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaProgrammen som förändrade TV

Humor

Humorprogram i form av sketcher eller situationskomedier har funnits på tv länge. Vi träffar några av personerna bakom långkörare som Saturday Night Live och Seinfeld. Och så berättar vi historien om den fiktiva karaktären Ali G.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaDramaturgipodden

Tv-manusförfattaren Hans Rosenfeldt

Att skriva manus till tv-serier är ett hantverk. Möt manusförfattaren Hans Rosenfeldt som ligger bakom tv-serien "Bron". Den handlar om en egensinnig kriminalkommissarie som tar sig an spektakulära mordutredningar. Den har sålts till över 160 länder. Hans Rosenfeldt vet hur man får tittarna att med spänning se varje avsnitt, och här ger han tips på hur man kan lyckas som manusförfattare. Programledare: Tara Moshizi och Karin Andersson.

Fråga oss