Titta

De bortkopplade

De bortkopplade

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

De bortkopplade

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

1,3 miljoner människor i Sverige lever utan internet. Vi följer med Kjell Eriksson när han besöker några av dem för att tala om deras analoga tillvaro. Han möter Margareta som rädd för datorn och som befarar att vi kommer bli dumma i huvudet framför skärmarna. Han möter skogshuggaren Börje som inte tycker en dator är på riktigt och Tatiana som känner att hon missar det hon kallar den "andra världen". Samtidigt försöker Birgit desperat koppla upp sig men det fungerar inte och hon känner sig därför så utanför att hon väljer att se internet som en diktatur. En film om digitalt utanförskap och om glappet som uppstått då den nya tekniken gjort sitt intåg.

Ämnen:
Information och media > Internet och digitala medier
Ämnesord:
Digitala klyftan, IT, Informationsteknik, Internet
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund

Mer folkhögskola / studieförbund & information och media

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Programmen som förändrade TV

Drama

Hill Street Blues (Spanarna på Hill Street) anses av många vara den enskilt mest inflytelserika dramaserien i tv:s historia. Seriens skapare Steven Bochco och regissören Steven Butler berättar hur seriens för sin tid unika berättande kom till. Vi besöker också inspelningsplatsen för brittiska Coronation Street, världens nu längst pågående dramaserie. Tv-dramatiken drogs nästan från start med ett slags lillebrorskomplex gentemot sina mer etablerade syskon teatern och filmen, men det kom den från början ganska anonyma kabel-tv-kanalen HBO att ändra på. När de skapade en dramaavdelning vid mitten av 1990-talet gav de tv-makarna närmast absolut frihet, en programfilosofi som snabbt spred sig till resten av branschen, och som ledde fram till vad som brukar kallas tv:s nya guldålder.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Kjellkoden

Det nya världsspråket

Kjell försöker att ta makten över sin dator. Makten är språket, det vill säga kodspråket. Kodning har blivit ett internationellt språk utan landsgränser. Kjell tar med oss till Huddinge, Island, Spanien och till en liten röd stuga i Dalarna. Där sitter representanter från hela världen som talar samma språk.

Fråga oss