Titta

UR Samtiden - Språkforum 2012

UR Samtiden - Språkforum 2012

Om UR Samtiden - Språkforum 2012

Få saker är samtidigt så offentliga och så personliga som språk. Det berättar historier för att underhålla oss, för att lära oss något, eller för att sälja in en vara eller ett företag. Språkliga uttryck låter ibland väldigt olika i olika delar av landet. Men de styr på olika vis vilka vi är. De styr identitet, genus och status. De styr på många sätt hur vi uppfattar oss själva, varandra och omgivningen. Om detta och mycket mer talar bland andra författaren Bodil Malmsten, programledaren och krönikören Jessica Gedin, språkforskaren och genusdebattören Karin Milles, Birgitta Lindgren, nyordsansvarig på Språkrådet samt lingvisten och dialektexperten Mikael Parkvall. Moderator är Patrik Hadenius, chefredaktör för Språktidningen. Inspelat 23 maj 2012. Arrangör: Språktidningen.

Till första programmet

UR Samtiden - Språkforum 2012 : I fokus: Snipp- och snoppord

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

I fokus: Snipp- och snoppord

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Musen, lillhästen, ormen, hönan... Vi har ett helt zoo i brallorna, menar språkforskaren Karin Milles. Hon resonerar kring varför svenskan har flera tusen av det hon kallar snipp- och snoppord. Och det kommer hela tiden nya. Det de har gemensamt är att snipporden blir gulliga medan snopporden kan förknippas med liv och rörelse, hierarkier och makt. Ett utdrag ur Karin Milles föredrag "Så skapar språket föreställningar om kön" från Språkforum. Inspelat i maj 2012. Arrangör: Språktidningen.

Ämnen:
Svenska > Språkbruk
Ämnesord:
Språk och kön, Språkvetenskap, Svenska språket
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Språkforum 2012

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Språkforum 2012

Så skapar språket föreställningar om kön

Hur ska vi använda hen och den? Och ska vi överhuvudtaget göra det? Språkforskaren Karin Milles har ägnat mycket tid åt att genus. Hon resonerar kring varför svenskan kanske behöver ett könsneutralt ord. Hon talar också om vilka könsord vi kan använda, och varför. Inspelat 23 maj 2012. Arrangör: Språktidningen.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - Next chapter

Nya marknader för e-boken

De digitala böckerna måste spridas utanför bokförlagens värld menar Irina Sheveleva, produktchef på ryska Bookmate. Till exempel menar hon att företag i bokbranschen kan nå miljoner av tänkbara litteraturälskare via elektroniktillverkarna, nätoperatörerna och mobilföretagen. Inspelat den 23 maj 2014. Arrangörer: Publit och Bok & Bibliotek.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaBildningsbyrån - Kina

Rapport från kinesisk by - 50 år senare

1963 gav Jan Myrdal ut sin bok "Rapport från kinesisk by". Den kom att påverka en hel världs syn på den kinesiska revolutionen. Hur ser det ut i den lilla byn Liu Lin idag? Och hur sann var egentligen den bild Myrdal gav i sin bok?

Fråga oss