Titta

UR Samtiden - Verklighetens magi

UR Samtiden - Verklighetens magi

Om UR Samtiden - Verklighetens magi

Verkligheten är fantastisk och vetenskapen hjälper oss att förstå och uppskatta den i än högre grad. Det är det genomgående temat i dessa populärvetenskapliga föredrag om biologi och fysik och naturens beskaffenhet. Huvudtalare är evolutionsbiologen och författaren Richard Dawkins. Medverkar gör också bland andra vetenskapsjournalisten Lone Frank och Sara Strandberg, fysiker vid Stockholms universitet och partikellaboratoriet Cern. Arrangörerna Fri tanke förlag och Kungl. Vetenskapsakademien beskriver det som "en kväll i upplysningens anda". Inspelat på Rival i Stockholm den 5 september 2012.

Till första programmet

UR Samtiden - Verklighetens magi : Richard Dawkins om verklighetens magi

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Richard Dawkins om verklighetens magi

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vetenskapen har sin egen magi - verklighetens magi, säger Richard Dawkins, etolog, evolutionsbiolog och författare till flera populärvetenskapliga böcker. En underbar solnedgång, ett vackert landskap, det som ger oss gåshud - det är sådant vi kallar "magiskt". Sådant gör att vi känner oss mer levande, och verkligheten tolkad genom vetenskapen har den egenskapen. Med utgångspunkt i sin bok Verklighetens magi går Dawkins igenom flera frågor om hur verkligheten är beskaffad, som till exempel: "Vem var den första människan?", och redogör pedagogiskt för vetenskapens svar på dessa frågor. Efter föredraget besvarar Dawkins några frågor från kvällens tidigare talare. Richard Dawkins introduceras av zoologen Staffan Ulfstrand, professor emeritus i ekologisk zoologi. Inspelat den 5 september 2012 på Rival i Stockholm. Arrangör: Fri tanke förlag och Kungliga Vetenskapsakademien.

Ämnen:
Biologi, Fysik
Ämnesord:
Filosofi, Naturen, Naturvetenskap, Verklighet, Vetenskapsteori
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Verklighetens magi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Verklighetens magi

I fokus: Dawkins om den första människan

Evolutionsbiologen och författaren Richard Dawkins ger det vetenskapliga svaret på frågan "Vem var den första människan?" Dawkins beskriver åskådligt den långa, gradvisa förändring som genom evolutionen har lett fram till dagens människor.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Samiska veckan 2014

Forskning om samisk hälsa

Ann Ragnhild Broderstad, läkare och forskare i samisk hälsa, redogör för de svårigheter hon ställdes inför i sin forskning eftersom det av etiska skäl inte fanns ett register på vilka som var samer. Inspelat 6 mars på Lars Thomasson-symposiet på Västerbottens museum i Umeå. Arrangör: Vaartoe/Cesam.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Stålmannen, öppna upp!

Ett avgörande ögonblick i Gunillas liv var när älskaren sa "Gör med mig, vad du vill!" Efter det kunde hon, nu som subjekt, på allvar njuta av sin sexualitet. Jonas Liliequist, professor i historia vid Umeå universitet, berättar hur mannen som sexuell norm har förändrats.

Fråga oss