Titta

UR Samtiden - KI-forskare föreläser

UR Samtiden - KI-forskare föreläser

Om UR Samtiden - KI-forskare föreläser

Forskare vid Karolinska Institutet håller populärvetenskapliga föreläsningar inom tre områden; minnet och åldrandet, hjärnan och spel, samt stamceller och framtidens teknik. Inspelat i september 2012. Arrangör: Karolinska Institutet.

Till första programmet

UR Samtiden - KI-forskare föreläser : Att bygga nya hjärnor

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Att bygga nya hjärnor

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

De vanligaste dödsorsakerna är fortfarande cancer och hjärt-kärlsjukdomar, men allt eftersom medellivslängden blir längre ökar också de neurologiska sjukdomarna. Detta är den nya utmaningen, menar Ola Hermanson, forskare i neurovetenskap vid Karolinska Institutet. Han berättar om forskningen kring att identifiera, styra och transplantera stamceller. Om man kan finna sätt att styra bildandet av nya nervceller från stamceller tror man att många neurologiska sjukdomar kan botas. Inspelat i september 2012. Arrangör: Karolinska Institutet.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Celler
Ämnesord:
Allmän medicin, Anatomi, Biologi, Medicin, Naturvetenskap, Nervsystemet, Neurologi, Stamceller, Stamcellsforskning
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - KI-forskare föreläser

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - KI-forskare föreläser

Sex och livskvalitet i mogen ålder

Det finns många myter om äldre och sex som Lotti Helström, forskare i obstetrik och gynekologi vid Karolinska Institutet, slår hål på med resultat från aktuella undersökningar. Var femte kvinna över åttio har mycket nöje av sin sexualitet och de flesta äldre vill ha mer sex än de har idag.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - KI-forskare föreläser

Stress, prestationsprinsessor och -prinsar

Stress drabbar allt yngre. Stress hänger ihop med självkänslan och blir ett problem när det under lång tid är obalans mellan våra resurser och belastningar, säger Aleksander Perski, stressforskare vid Karolinska Institutet.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - KI-forskare föreläser

Idrottspsykologi och speluppfattning

Vem blir den bästa fotbollsspelaren? Det räcker inte att mäta kondition och bollsinne - speluppfattning sägs vara en viktig egenskap. Predrag Petrovic, hjärnforskare vid Karolinska Institutet, förklarar vad det egentligen innebär.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - KI-forskare föreläser

Du är din hjärna

Anna Josephson, professor i neurovetenskap vid Karolinska Institutet berättar om hjärnan - universums kanske mest komplexa och känsliga struktur. Den mänskliga hjärnan är ett personligt universum men samtidigt en supereffektiv central, som styr allt vi upplever och gör.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - KI-forskare föreläser

Stress och prestationsprinsessor

Stress drabbar allt yngre. Stress hänger ihop med självkänslan och blir ett problem när det under lång tid är obalans mellan våra resurser och belastningar, säger Aleksander Perski, stressforskare vid Karolinska Institutet.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - Samhällets utmaningar

Markanvändningen i utvecklingsländer

Mats Sandewall, forskare i skogsresurser vid SLU, berättar om hur vi har sett på skog och mark genom tiderna. Rätt användning av skog och mark kan ge utvecklingsländerna den framåtrörelse de behöver. Moderator: Sverker Olofsson. Inspelat 5 mars på SLU i Umeå. Arrangör: Umeå universitet och SLU.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaBildningsbyrån - sex

Vad behöver man egentligen veta?

Det finns högstadieelever som tror att barn kläcks ur ägg. Andra experimenterar med avancerat sex på webben. Klarar skolans sex- och samlevnadsundervisning av att tillgodose ungdomars enormt skiftande behov av kunskap och vägledning?

Fråga oss