Titta

UR Samtiden - Nobelpriset 2012

UR Samtiden - Nobelpriset 2012

Om UR Samtiden - Nobelpriset 2012

Populärvetenskapliga presentationer av 2012 år pris i kemi, fysik och ekonomi. I fysik belönas två forskare för att på varsitt håll ha uppfunnit och utvecklat modeller för att styra och mäta enskilda kvantpartiklar. Kemipriset går till två amerikanska läkare som beskrivit hur kroppens celler tar emot signaler från omvärlden. Matchmaking är nyckelordet för årets ekonomipris till Alfred Nobels minne. Inspelat i oktober 2012. Arrangerat av Kungl. Vetenskapsakademien.

Till första programmet

UR Samtiden - Nobelpriset 2012: Med fokus på kvantvärlden

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Med fokus på kvantvärlden

Produktionsår:
Längd:

Nobelpriset i fysik 2012 går till Serge Haroche och David J Wineland. De belönas för sin forskning om hur man kan bemästra ljuspartiklar i den kvantfysiska världen. Professorn i atomfysik Anne L' Huillier berättar om de praktiska tillämpningar som kan komma ut av årets nobelpris. Forskningen de båda pristagarna ligger bakom har redan gett oss de mest exakta klockor vi någonsin sett. Och i framtiden kommer vi med stor sannolikhet att få uppleva så kallade kvantdatorer som kommer att vara betydligt snabbare än dagens. Inspelat i oktober 2012. Arrangerat av Kungl. Vetenskapsakademien.

Ämnen:
Fysik
Ämnesord:
Fysik, Kvantfysik, Kvantteori, Matematisk fysik, Naturvetenskap, Nobelpriset i fysik, Teoretisk fysik
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Nobelpriset 2012

Mer högskola & fysik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Humanist- och teologdagarna 2014

Tala med utomjordingar

Finns det intelligenta varelser på andra planeter? David Dunér, professor i idé- och lärdomshistoria, är en av dem som intresserar sig för astrobiologi - ett mångvetenskapligt forskningsområde där man söker efter förutsättningar för liv i rymden. Inspelat den 11 april 2014. Arrangör: Lunds universitet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Nobelföreläsningar 2014

Hiroshi Amano, Fysik

Hiroshi Amano tilldelades tillsammans med Isamu Akasaki och Shuji Nakamura 2014 års Nobelpris i fysik. Han föreläser här om hur de lyckades utveckla det blå LED-ljuset, som har revolutionerat ljustekniken för dess stora användningsområde och energisnålhet. Inspelat den 8 december 2014. Arrangör: Kungliga Vetenskapsakademien.

Fråga oss