Titta

UR Samtiden - Nobelpriset 2012

UR Samtiden - Nobelpriset 2012

Om UR Samtiden - Nobelpriset 2012

Populärvetenskapliga presentationer av 2012 år pris i kemi, fysik och ekonomi. I fysik belönas två forskare för att på varsitt håll ha uppfunnit och utvecklat modeller för att styra och mäta enskilda kvantpartiklar. Kemipriset går till två amerikanska läkare som beskrivit hur kroppens celler tar emot signaler från omvärlden. Matchmaking är nyckelordet för årets ekonomipris till Alfred Nobels minne. Inspelat i oktober 2012. Arrangerat av Kungl. Vetenskapsakademien.

Till första programmet

UR Samtiden - Nobelpriset 2012 : Med fokus på kvantvärlden

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Med fokus på kvantvärlden

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Nobelpriset i fysik 2012 går till Serge Haroche och David J Wineland. De belönas för sin forskning om hur man kan bemästra ljuspartiklar i den kvantfysiska världen. Professorn i atomfysik Anne L' Huillier berättar om de praktiska tillämpningar som kan komma ut av årets nobelpris. Forskningen de båda pristagarna ligger bakom har redan gett oss de mest exakta klockor vi någonsin sett. Och i framtiden kommer vi med stor sannolikhet att få uppleva så kallade kvantdatorer som kommer att vara betydligt snabbare än dagens. Inspelat i oktober 2012. Arrangerat av Kungl. Vetenskapsakademien.

Ämnen:
Fysik
Ämnesord:
Fysik, Kvantfysik, Kvantteori, Matematisk fysik, Naturvetenskap, Nobelpriset i fysik, Teoretisk fysik
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Nobelpriset 2012

Mer högskola & fysik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Nobelföreläsningar 2014

Isamu Akasaki, Fysik

Isamu Akasaki tilldelades tillsammans med Hiroshi Amano och Shuji Nakamura 2014 års Nobelpris i fysik. Han föreläser här om hur de lyckades utveckla det blå LED-ljuset, som har revolutionerat ljustekniken för dess stora användningsområde och energisnålhet. Inspelat den 8 december 2014. Arrangör: Kungliga Vetenskapsakademien.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Människan och rymden

Människans blick mot universum

Rymden och forskningen om rymden väcker tankar om existens och synen på oss själva. Den ger perspektiv på tid och historia. Kerstin Sahlin, Vetenskapsrådets huvudsekreterare för humaniora och samhällsvetenskap, inleder seminariedagen som presenterar olika aspekter av svensk rymdforskning. Inspelat 5 december 2013. Arrangör: Vetenskapsrådet.

Fråga oss