Titta

UR Samtiden - Nobelpriset 2012

UR Samtiden - Nobelpriset 2012

Om UR Samtiden - Nobelpriset 2012

Populärvetenskapliga presentationer av 2012 år pris i kemi, fysik och ekonomi. I fysik belönas två forskare för att på varsitt håll ha uppfunnit och utvecklat modeller för att styra och mäta enskilda kvantpartiklar. Kemipriset går till två amerikanska läkare som beskrivit hur kroppens celler tar emot signaler från omvärlden. Matchmaking är nyckelordet för årets ekonomipris till Alfred Nobels minne. Inspelat i oktober 2012. Arrangerat av Kungl. Vetenskapsakademien.

Till första programmet

UR Samtiden - Nobelpriset 2012 : Med fokus på kvantvärlden

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Med fokus på kvantvärlden

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Nobelpriset i fysik 2012 går till Serge Haroche och David J Wineland. De belönas för sin forskning om hur man kan bemästra ljuspartiklar i den kvantfysiska världen. Professorn i atomfysik Anne L' Huillier berättar om de praktiska tillämpningar som kan komma ut av årets nobelpris. Forskningen de båda pristagarna ligger bakom har redan gett oss de mest exakta klockor vi någonsin sett. Och i framtiden kommer vi med stor sannolikhet att få uppleva så kallade kvantdatorer som kommer att vara betydligt snabbare än dagens. Inspelat i oktober 2012. Arrangerat av Kungl. Vetenskapsakademien.

Ämnen:
Fysik
Ämnesord:
Fysik, Kvantfysik, Kvantteori, Matematisk fysik, Naturvetenskap, Nobelpriset i fysik, Teoretisk fysik
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Nobelpriset 2012

Mer högskola & fysik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - Kvinnliga forskare i rampljuset

Kombinera ledarskap med familjeliv

Margaret Buckingham, forskningsledare på Pasteurinstitutet i Paris, berättar här om sin forskning och om att förena en framgångsrik karriär med familjeliv. För henne blev föräldrarna goda förebilder då de hade egna akademiska karriärer. Även lärarna under hennes skolgång blev viktiga, speciellt en kvinnlig lärare som inspirerade henne till att studera biologi. Inspelat på Uppsala universitet den 22 maj 2015. Arrangör: Uppsala universitet, SciLifeLab och Young Academy of Europe.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - Humanist- och teologdagarna 2014

Tala med utomjordingar

Finns det intelligenta varelser på andra planeter? David Dunér, professor i idé- och lärdomshistoria, är en av dem som intresserar sig för astrobiologi - ett mångvetenskapligt forskningsområde där man söker efter förutsättningar för liv i rymden. Inspelat den 11 april 2014. Arrangör: Lunds universitet.

Fråga oss