Titta

UR Samtiden - Kris i EU

UR Samtiden - Kris i EU

Om UR Samtiden - Kris i EU

Det pågår en maktförskjutning österut, mot Kina och andra delar av Asien. Det amerikanska tillbakadragandet påverkar balansen, liksom EU:s ekonomiska kris för EU och samtidigt en politisk förtroendekris på många håll inom EU. Fortbildningsdag med föredrag av en rad framstående forskare om krisen inom EU. Inspelat i oktober 2012. Moderator: Jan Joel Andersson. Arrangör: Utrikespolitiska institutet.

Till första programmet

UR Samtiden - Kris i EU : Säkerhetspolitiska konsekvenser

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Säkerhetspolitiska konsekvenser

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Det pågår en maktförskjutning österut mot Kina och andra delar av Asien. Det amerikanska tillbakadragandet påverkar balansen, liksom EU:s ekonomiska kris. Samtidigt pågår en politisk förtroendekris på många håll inom EU. Björn Fägersten, statsvetare och forskare på Utrikespolitiska institutet, resonerar om vad detta betyder för Sverige, för EU, för Europa och för världen i dag. Inspelat i oktober 2012. Arrangör: Utrikespolitiska institutet.

Ämnen:
Samhällskunskap
Ämnesord:
EU-länderna, Europeiska unionen, Internationella relationer, Internationellt samarbete, Politik, Samhällsvetenskap
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Kris i EU

Mer högskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - Barn som brottsoffer

Barn, brott och politik

Martin Valfridsson, statssekreterare vid justitiedepartementet, talar om brott mot barn. Från Internationella brottsofferdagen (IBD) 2014. Tema: Barn som brottsoffer. Inspelat den 21 februari på Norra Latin i Stockholm. Arrangör: Brottsoffermyndigheten.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaSkolministeriet - ärren finns alltid kvar

Livet blir aldrig vad det varit

Efter flera års kränkningar på arbetet sade Isaks kropp till sist stopp. Djup deprimerad hamnade han på psyket. Idag är Isak sjukskriven och tack vare en ny psykolog och promenader och samtal med en kurator börjar livet sakta återvända.

Fråga oss