Lyssna

Pengar på hjärnan

Pengar på hjärnan

Om Pengar på hjärnan

Om pengar och vilken roll de spelar i våra liv och samhällen. Fanny Danielsson träffar barn som i filosofiska resonemang berättar hur det är att spara, vad de gör med sina pengar, vem som tjänar pengar och på vad, och hur det är att inte ha pengar. Varje program avslutas med en berättelse där olika människor ställs inför situationer som att inte ha pengar, att betala skatt, stjäla eller byta saker mot tjänster.

Till första programmet

Pengar på hjärnan: Sälja och köpaDela

Vill du länka till en del av programmet? Välj starttid där spelaren ska börja och välj sluttid där den ska stanna. 

Länken till ditt klipp hamnar i rutan "Länk till klipp".

Sälja och köpa

Avsnitt 10 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Går det att sälja vad som helst? En pojke vill sälja sina gamla filmer som han själv tycker är för barnsliga, en annan är så glad för att familjen blir rik på att sälja stora lass med träd som blir till flis och timmer. Men kan man sälja en familjemedlem och hur mycket kan man i så fall ta betalt? Funderingar och sagor om ekonomi med Fanny Danielsson.

Ämnen:
Samhällskunskap > Ekonomi
Ämnesord:
Pengar, Privatekonomi
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Pengar på hjärnan

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaPengar på hjärnan

Pengar

Avsnitt 1 av 10

Vare sig man har mycket eller lite väcker pengar många tankar och känslor. Hur kommer det sig att ett barn får 40 kronor i veckan, medan ett annat barn som är ett år yngre får en hel hundralapp i veckopeng? Funderingar och sagor om ekonomi med Fanny Danielsson.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaPengar på hjärnan

Slösa

Avsnitt 2 av 10

Är det dåligt att lägga en massa pengar på något som gör en jätteglad? Och hur är det när man har en farmor som är så shoppingsugen att hon måste bindas fast i en fåtölj? Funderingar och sagor om ekonomi med Fanny Danielsson.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaPengar på hjärnan

Låna

Avsnitt 3 av 10

Det händer att föräldrar lånar pengar av sina barn, men hur gör man om föräldrarna inte betalar tillbaka? Och hur är det att vara en superlånare som alltid lämnar tillbaka det man lånat, medan ens mamma inte ens vet vad ordet låna betyder? Funderingar och sagor om ekonomi med Fanny Danielsson.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaPengar på hjärnan

Tjäna pengar

Avsnitt 4 av 10

Vilka jobb verkar vara bra att tjäna pengar på som vuxen? Och hur är det att ha en fattig pappa som vill tjäna pengar på att skriva dikter fast ingen har sett honom skriva en rad? Funderingar och sagor om ekonomi med Fanny Danielsson.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaPengar på hjärnan

Leva utan pengar

Avsnitt 5 av 10

Går det att leva utan pengar och byta sig till det man behöver och vill ha? Kan man byta vad som helst? Funderingar och sagor om ekonomi med Fanny Danielsson.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaPengar på hjärnan

Tjuva

Avsnitt 6 av 10

Vem är en tjuv och varför börjar man ta saker utan att betala? En pojke tänker att tjuvar mest är giriga tonåringar som vill ha mer och mer. Någon annan känner en tjej som tog cigaretter i en affär. Funderingar och sagor om ekonomi med Fanny Danielsson.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaPengar på hjärnan

Vinna och förlora pengar

Avsnitt 7 av 10

Vad kan människor tänka sig att göra för att snabbt få tag i mycket pengar? Och hur mycket pengar vill man ha, om man får välja själv? Någon önskar sig en hundralapp, ett annat barn önskar sig en miljon eller helst ett par miljarder. Funderingar och sagor om ekonomi med Fanny Danielsson.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaPengar på hjärnan

Vill ha mer, vill ha allt

Avsnitt 8 av 10

Hur är det när man blir girig och helst vill ha alla sedlar för sig själv? Om man sparar till en egen fyrhjuling, är det då rätt att inte köpa så många födelsedagspresenter till andra? Funderingar och sagor om ekonomi med Fanny Danielsson.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaPengar på hjärnan

Spara

Avsnitt 9 av 10

Kan man vara alltför sparsam? Hur är det när en släkting bjuder på väldigt enkelt och billigt kalas och födelsedagspresenten är något som han själv fått gratis? Funderingar och sagor om ekonomi med Fanny Danielsson.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaPengar på hjärnan

Sälja och köpa

Avsnitt 10 av 10

Går det att sälja vad som helst? Kan man sälja en familjemedlem och hur mycket kan man i så fall ta betalt? Funderingar och sagor om ekonomi med Fanny Danielsson.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola f-3 & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKapten Balans och tidsmaskinen

Big Ben - vän eller fiende?

Om klockan med visare. Kapten Balans går på känsla vad gäller tid. Det duger inte, tycker Nahas, som skickar iväg honom i tidsmaskinen så att han får träffa Big Ben.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaPengar på hjärnan

Pengar

Vare sig man har mycket eller lite väcker pengar många tankar och känslor. Hur kommer det sig att ett barn får 40 kronor i veckan, medan ett annat barn som är ett år yngre får en hel hundralapp i veckopeng? Funderingar och sagor om ekonomi med Fanny Danielsson.

Fråga oss