Titta

Rektorerna Direkt

Rektorerna Direkt : Rektors klämda uppdrag

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Rektors klämda uppdrag

Avsnitt 4 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Debatt om skolans villkor och om hur skolan kan ledas. Vi diskuterar rektorns klämda uppdrag mellan stat och kommun. Många rektorer känner sig klämda mellan vad som står i de statliga styrdokumenten - skollag och läroplaner - och kommunernas egna skolpolitiska mål och resurstilldelning. Medverkande i studion: Per-Arne Andersson, avdelningschef på SKL, Anna Ekström, generaldirektör för Skolverket, Peter Fredriksson, utbildningsdirektör i Södertälje kommun, Matz Nilsson, Sveriges Skolledarförbund, samt Göran Greider, chefredaktör för Dala-Demokraten.

Ämnen:
Pedagogiska frågor > Lärarroll och ledarskap
Ämnesord:
Rektorer, Skoladministration, Skolan, Skolledare, Skolledning, Skolorganisation, Skolpersonal, Undervisning, Utbildningspolitik
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning

Alla program i Rektorerna Direkt

Mer lärarfortbildning & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Inspirerande matematik

Att lära sig matte med huvudräkning

För att kunna räkna i huvudet måste man lära sig en mängd strategier och välja den som passar bäst för situationen. Det säger Wiggo Kilborn, lärarutbildare. Men det är inte säkert att samma metod passar alla individer. Inspelat i februari 2014. Arrangör: Umeå universitet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Skolministeriet

Inför valet: Den segregerade skolan

Skolan ska erbjuda alla elever samma förutsättningar men det är en uppgift många skolor inte klarar. Orsaken anges ofta vara den ökande segregationen – att vissa skolor blir en slags andrasortering. Vi träffar lärare, föräldrar och politiker i Göteborgsstadsdelen Biskopsgården. Och så frågar vi riksdagspartierna vad de tänker göra för att minska segregationen mellan skolorna.

Fråga oss