Titta

UR Samtiden - Som en dans

UR Samtiden - Som en dans

Om UR Samtiden - Som en dans

Varje gång ett litet barn hör rytmiska ljud börjar det härma rytmiska rörelser. Och efter ett tag så uppstår mönster i rörelserna. Så grundläggande är dansen. Forskare i allt från musikalisk gestaltning och dansinterpretation till medicin och molekylär biologi resonerar kring hur dansen blivit en del av människans civilisationsprocess och vad som händer inne i våra kroppar när vi dansar. Blir vi smartare av dans? Hur ser den skapande dansprocessen ut? Var går gränsen mellan mänsklig mekanik och besjälad maskin? Inspelat vid Vetenskapsrådets kvartalsseminarium "Den dansanta människan" i november 2012. Moderator: Arne Jarrick.

Till första programmet

UR Samtiden - Som en dans: Dansa dig till ditt inre rum

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Dansa dig till ditt inre rum

Produktionsår:
Längd:

Om dans som fysisk och psykisk terapi. Dans kan användas i medicinska sammanhang för att påverka hälsan och minska stress. Det kan också vara ett sätt att göra det svåra begripligt. Eva Bojner Horwitz, läkare inom socialmedicin och dansforskare vid Uppsala universitet, resonerar kring dans och visar hur kroppen kommunicerar med dans. Moderator: Arne Jarrick. Inspelat i november 2012. Arrangör: Vetenskapsrådet.

Ämnen:
Idrott och hälsa > Rörelse och friluftsliv > Dans och lek
Ämnesord:
Dans, Dansterapi, Psykiatri, Psykiatriska behandlingsmetoder
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Som en dans

Mer högskola & idrott och hälsa

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Näring för hälsa och prestation

Hälsa är ett livslångt projekt

Jonas Colting berättar utifrån sin erfarenhet som professionell idrottare om skillnaden mellan fitness och hälsa, seglivade myter inom kostråd och hur viktigt det är med ett helhetsperspektiv gällande hälsa. Inspelat den 3 maj 2014 på Naprapathögskolan i Stockholm. Arrangör: MF Hälsoutbildningar.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBildningsbyrån - hälsa

Lågkonjunktur och folkhälsa

Hur påverkas vår hälsa av ekonomiska kriser och konjunktursvängningar?

Fråga oss