Titta

Om det var du

Om det var du

Om Om det var du

Hur hade du själv reagerat? Och varför? I åtta så kallade "dramastarters", kortfilmer som kan användas för att sätta igång diskussioner, lyfts frågeställningar kring värdegrund och etiska dilemman. Ämnen som berörs är grupptryck, ansvar och könsroller. Filmerna är gjorda av studenter vid Stockholms dramatiska högskola.

Till första programmet

Om det var du : SminkoffretMaterialDela
 1. -Ska vi inte kolla på film?
  -Ska vi det? Vad säger du?

 2. -Vet inte.
  -Det vore kul om du hade en åsikt.

 3. -Ska vi inte kolla på film?
  -Ska vi det? Vad tycker du?

 4. -Vet inte.
  -Det vore kul om du hade en åsikt.

 5. -Vad tycker du om mitt rum?
  -Fint.

 6. Du har ju sett många pojkrum.

 7. -Hur många pojkvänner har du haft?
  -Tre.

 8. Jag undrar varför du vill ha
  så många. Du säger ju aldrig nåt.

 9. -Vad säger du till dem?
  -Jag vill inte ha många pojkvänner.

 10. -Varför sminkar du dig så mycket?
  -Jag vet inte.

 11. -Vad får du ut av alla killar?
  -Inget. Eller, jag vet inte.

 12. -Låg du med dem?
  -Jag vill inte säga.

 13. Det har vi märkt.

 14. -Säg nu, kom igen.
  -Nej.

 15. -Förlåt, vill du ha äpple?
  -Nej, det är bra.

 16. -Sluta.
  -Hon sa att det var bra.

 17. Vad fan gör du?

 18. Förlåt, ge mig det. Så, tack.

 19. Gumman...
  Jag vill veta varför du är så tyst.

 20. Vet inte.

 21. -Varför sminkar du dig så mycket?
  -Alla gör det.

 22. -Hon tror att killar gillar det.
  -Jag bara gör det.

 23. Är det för att du vill ha nån här?
  Vill du ha nån av oss?

 24. Jag vet inte.

 25. -Vill du att man ska kolla på dig?
  -Vet inte.

 26. -Det vill du. Du ser ju desperat ut.
  -Nej.

 27. -Du sminkar dig som en porrskådis.
  -Lol-skådis.

 28. -Ta bort det. Ska jag ta bort det?
  -Nej.

 29. Ska jag göra det? Jag gör det.

 30. -Du kan gå nu.
  -Ska jag gå?

 31. -Ja.
  -Ska vi inte kolla på film?

 32. Nej, jag pallar inte.

 33. -Ska jag gå?
  -Ja.

 34. Jag... Du vet att jag bara skojade?

 35. Ja.

 36. -Vi ses i morgon.
  -Hej då.

 37. -Du vet att jag bara skojade.
  -Jo, jag vet.

 38. -Ska du hem nu, eller?
  -Japp.

 39. Okej.

 40. Textning: Sofia Sundqvist
  www.broadcasttext.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Sminkoffret

Avsnitt 3 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

I en liten stuga i skogen äger en rättegång utan domare eller advokater rum. Brottet är oklart men straffet självklart. Filmen är gjord av Caroline Ringskog Ferrada-Noli vid Stockholms dramatiska högskola.

Ämnen:
Religionskunskap > Etik och moral
Ämnesord:
Fiktiva berättelser, Grupptryck, Könsroller, Mobbning
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i Om det var du

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaOm det var du

Tjalla

Avsnitt 1 av 8

Julia blir av en slump vittne till en misshandel. När hon upptäcks försöker hon ta sig därifrån. Nu ställs hon inför ett dilemma: ska hon tjalla eller inte? Filmen är gjord av Pernilla Olsson vid Stockholms dramatiska högskola.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaOm det var du

Gamer

Avsnitt 2 av 8

Jonas är 16 år och älskar tv-spel. Hans föräldrar är dock inte lika förtjusta i sonens intresse och tror att det kan påverka honom negativt. Filmen är gjord av Erik Artur vid Stockholms dramatiska högskola.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaOm det var du

Sminkoffret

Avsnitt 3 av 8

I en liten stuga i skogen äger en rättegång utan domare eller advokater rum. Brottet är oklart men straffet självklart. Filmen är gjord av Caroline Ringskog Ferrada-Noli vid Stockholms dramatiska högskola.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaOm det var du

Lånet

Avsnitt 4 av 8

David tar ett sms-lån för att kunna gå och se en konsert tillsammans med en tjej han tycker om. Han ska ju ändå börja jobba snart så det borde ju inte vara några problem med att kunna betala tillbaka. Filmen är gjord av Oriel Danielsson vid Stockholms dramatiska högskola.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaOm det var du

Om tjejer inte får ligga

Avsnitt 5 av 8

Nils vill helst kolla klart på filmen, men Johanna vill bara ligga. Som de flesta tjejer. Filmen är gjord av Robin Olsson vid Stockholms dramatiska högskola.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaOm det var du

Hela frihetsgrejen

Avsnitt 6 av 8

Någon eller någonting har lämnat allting och flyttat ut i skogen. Filmen är gjord av Jesper Karlsson vid Stockholms dramatiska högskola.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaOm det var du

Tristess

Avsnitt 7 av 8

Av ren tristess provocerar ett ungt tjejgäng en kvinna på en busshållplats - genom att berömma hennes klädsel. Var går gränsen för psykisk misshandel? Filmen är gjord av Annika Barklund vid Stockholms dramatiska högskola.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaOm det var du

Grisen

Avsnitt 8 av 8

En helt vanlig vardag i några grisars liv. De äter, bajsar, umgås, leker och älskar precis som alla andra. Med skillnaden att det enda syftet med hela deras existens är att de ska bli mat. Filmen är gjord av Keyvan Haghighi vid Stockholms dramatiska högskola.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Visa fler

Mer religionskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Nyfikenhet och förundran

Björn Ulvaeus möter Richard Dawkins

Författaren, etologen och evolutionsbiologen Richard Dawkins är världskänd för sitt energiska deltagande i debatter om religion, vetenskap och kultur. Boken "Kampen mot illusionerna" kretsar kring andra hälften av hans händelserika liv och berör hans möten och upplevelser kopplade till vetenskap och forskning. Här möter han Björn Ulvaeus i ett samtal om sitt liv vid forskningens frontlinjer och om sin kamp mot vidskepelse och villfarelser. Inspelat den 12 december 2015 på Cirkus i Stockholm. Arrangör: Fri Tanke förlag och Kungliga Vetenskapsakademien.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - tänka mot strömmen

Cecilia Rodriguez - extraordinär vällust

Kubanskan Cecilia Rodriguez tankar ställde i slutet av 1700-talet den katolska kyrkans lärda män inför svårlösta frågeställningar och kastade henne själv i fängelse. Hon kallade sig "monstret av extraordinär vällust" och ansåg sig ha ett pedagogiskt uppdrag sänt från Gud. Hon skulle, genom bikten, avslöja de okända ställen där den kvinnliga lusten nådde sitt maximum. På så sätt skulle de "extraordinära syndarna" kunna frälsas. Idéhistorikern Edda Manga har skrivit en avhandling om Cecilia Rodriguez som heter "Gudomliga uppenbarelser och demoniska samlag",

Fråga oss