Titta

Världen

Världen

Om Världen

Dokumentärfilmer från hela världen som berör och överraskar, där den enskilda människan är i fokus i små och stora händelser. Filmerna är valda för att ge insikt och kunskap om vår omvärld, med fokus på ämnen och händelser som sällan skildras i svenska medier.

Till första programmet

Världen : Kapitalismens återvändsgränd

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Kapitalismens återvändsgränd

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Är finanskrisen över, eller är vi på väg mot en ekonomisk katastrof? År 2008 upplevde världen en av de största ekonomiska kriserna i modern historia. Regeringar och centralbanker satte in massiva räddningsaktioner och stimulanspaket i ett försök att stabilisera världsekonomin. Vi fick höra att dessa drastiska åtgärder förhindrade en total kollaps av det finansiella systemet, men en växande oro har spridit sig bland människor världen över. Vad kommer att hända nu? Några av världens mest inflytelserika aktörer inom investerings- och finansvärlden delar med sig av fakta och synpunkter kring dagens finansiella system. De talar om ett globalt pyramidspel som startade när man kapade dollarns koppling till guldet på 1970-talet, och varför "fiatpengar" anses vara en av de största orsakerna till dagens kris. Frågan är inte om korthuset kommer att rasa, utan när.

Ämnen:
Samhällskunskap > Ekonomi > Samhällsekonomi
Ämnesord:
Ekonomi, Finanskriser, Finansväsen, Nationalekonomi, Penningväsen, Valutasystem
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i Världen

Världen
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Strawberry fields

Israelisk film om jordgubbsodlare i norra Gaza. Deras enda möjlighet till export är via en gränsövergång som ibland är stängd.

Produktionsår:
2008
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Fången eller "Hur jag planerade att mörda Tony Blair"

En irakisk journlist sätts i fängelse anklagad för att ha planerat att mörda den brittiske premiärministern. Nio månader senare släpps han med ett "Förlåt".

Produktionsår:
2008
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Inget slut i sikte

Prisbelönad dokumentär som visar på de misstag som gjorts av den amerikanska administrationen under kriget i Irak.

Produktionsår:
2008
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Där solen går upp

Porträtt av Östtimors premiärminister Xanana Gusmão. Vi följer Gusmão på en resa runt landet.

Produktionsår:
2008
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Darfur, under vår bevakning

Vi får en bakgrund till våldsamheterna i Darfur och en förklaring till varför FN och världssamfundet har varit så långsamma att agera. Vi följer Mia Farrow på en resa till flyktinglägren i Tchad.

Produktionsår:
2008
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

En lektion i vitryska

Vi följer en grupp unga, vitryska aktivister inför presidentvalet 2006. De kämpar för ett fritt Vitryssland, demokrati och sitt vitryska språk.

Produktionsår:
2008
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Imamen och pastorn

I Nigeria sliter stridigheter mellan kristna och muslimer sönder landet. Vi möter en pastor och en imam som arbetar tillsammans för att få slut på våldet.

Produktionsår:
2008
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Guds nya armé

Vi besöker Patrick Henry College utanför Washington. Där studerar nästa generation kristna politiska ledare.

Produktionsår:
2008
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Bombjägarna

På Kambodjas landsbygd finns gott om landminor och odetonerade bomber. Vi följer några "bombjägare" som gräver upp gamla bomber för att tjäna pengar.

Produktionsår:
2008
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Mr Wongs värld

Shanghai är den snabbast växande staden i världen och gamla byggnader rivs för att ge plats åt det nya. Jeffrey Wong vill rädda de gamla husen genom att bygga en nationalpark.

Produktionsår:
2008
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Guerilla Girl

21-åriga Isabel har tagit farväl av sin familj och sina vänner för att tränas till gerillasoldat i Colombias djungler.

Produktionsår:
2008
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Diktatorjägaren

Tchads före detta president Hissène Habré är ansvarig för att tusentals oppositionella dödats. Vi följer människorättsadvokaten Reed Brodys kamp för att ställa honom inför rätta.

Produktionsår:
2008
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

John och Jane

I Indien arbetar telefonförsäljare som varje dag ringer till USA och drömmer om hur det vore att leva där. Vi möter Glen, Nicholas, Naomi, Nikki, Osmond och Sydney som svarar Yes Sir och No Madam 2000 gånger per dag.

Produktionsår:
2008
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Skriet från gruvan

Silvergruvan i Potosí har blivit en turistattraktion. Gruvan är egentligen nedlagd men att leta efter de få bitar silver som finns kvar är det enda arbete som finns för många.

Produktionsår:
2008
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Kinas äktenskapsmarknad

I Kina börjar barnen i enbarnsfamiljerna bli giftasvuxna. Deras föräldrar agerar äktenskapsmäklare och träffar andra föräldrar för att försöka para ihop sina barn. Men det är inte alltid så enkelt.

Produktionsår:
2008
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Visa fler
Världen
Världen
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Rugby och mjukisbyxor

Uleåborgs rugbylag i Finland riskerar att flyttas ner en division. Deras brittiske tränare Roger gör sitt bästa i coachningen, men i hans röst kan man utläsa både tvivel och desperation. I slutet av säsongen kommer lagandan och vänskapen att prövas till det yttersta.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Världen
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaVärlden

Jag kysste Putin

Marsha Dorokova är engagerad i den ryska nationalistiska ungdomsorganisationen Nashi. Kritiker liknar den vid Hitlerjugend men Marsha är blind för all kritik. Det är först när bloggaren Oleg Kashin blir svårt misshandlad som hon vaknar upp och börjar ifrågasätta om hon verkligen står på rätt sida.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Den girige advokaten

Marc Dreier såg ut att ha allt. Men hans framgångsrika firma och extravaganta våning finansierades genom bedrägeri. 2008 arresterades han för urkundsförfalskning och för att ha bedragit investerare på flera hundra miljoner dollar. Vi möter honom när han sitter i husarrest i avvaktan på dom.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Systemfel som hotar världen

Hur fungerar egentligen vårt samhällssystem? Bankerna tjänar stora pengar samtidigt som vanliga människor lever på lånade medel. Vi möter tänkare som ger oss sin bild av världsekonomin och människans situation i vårt globala samhälle. Många som kommer till tals är övertygade kapitalister som kritiserar kapitalismen. Hur kan lösningar inför framtiden se ut?

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Amishfolket, del 1

Amishrörelsen förordar ett tillbakadraget liv där man värnar om kultur, tradition och tro. Samtidigt har medlemmarna allt svårare att försörja sig på traditionellt vis. I dag har den av omvärlden romantiserade bilden av livsföringen utvecklats till en turistindustri.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Amishfolket, del 2

I takt med vår tids modernisering och snabba tekniska utveckling hamnar amishkyrkans värderingar i konflikt med det amerikanska samhället. Medlemmar, personer som lämnat rörelsen, antropologer och historiker ger oss en bild av rörelsens, för många, okända värld.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Världen
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Döttrar som valuta

I Afghanistan sitter opiumodlande bönder som i en rävsax mellan talibaner, narkotikasmugglare och regering. Slår skörden fel kan bönderna få betala med sina barn. Barnen som helst ska vara unga flickor, hålls som gisslan tills föräldrarna kan betala. Ofta förlorar föräldrarna barnen som kan hamna i tvångsgifte och trafficking.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Löparbyn i Etiopien

Flera framgångsrika långdistanslöpare och olympiska mästare kommer från lilla Bekoji. De unga tjejerna Alemi och Hawii inspireras av sina idoler och drömmer om att ta sig ur fattigdomen. Att bli rekryterad av en större idrottsklubb kan vara början på karriären som löparstjärnor.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Strida som soldater, dö som barn

En barnsoldat är en sofistikerad dödsmaskin, billig och lätt att hjärntvätta. Roméo Dallaire var befälhavare för de fredsbevarande FN-styrkorna i Rwanda och såg hur barnsoldater utnyttjades vid folkmordet 1994. Han vill stoppa användningen av barnsoldater och berättar om hur man ska kunna göra detta.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Vi älskar vapen

Dansk dokumentär som ger en europeisk synvinkel på den globala vapenindustrin och amerikansk vapenkultur. Vi möter representanter från vapenindustrin, militärer, vapensamlare och fredsforskare.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Världen
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Pengar, pengar, pengar

Programledaren Philipp Enders reser till olika världsdelar och möter experter, ekonomer och filosofer som berättar om pengar ur olika perspektiv. Vilken betydelse har pengar och hur påverkar de våra liv? Vi får följa pengarnas historia, från att mynt började användas till dagens komplexa finansiella system.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Världen
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Mammalasset - karriär och blöjbyten

Minimal föräldraledighet och dyra förskolor. Kvinnor i USA och Kanada berättar hur de försöker lösa kombinationen yrkesliv och familjeliv. Hur påverkas ekonomi, karriärmöjlighet och livskvalitet? Vilka konsekvenser får föräldraskap för kvinnor i ett samhälle utan utbyggt socialförsäkringssystem?

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Tim Hetherington - livsfarligt foto

Bildjournalisten Tim Hetherington ville beskriva hur människor påverkas av krig. I drygt tio år arbetade han i konflikthärdar och med sina bilder bröt han med tidigare stereotypa krigsbilder. Tim dödades 2011 under det libyska inbördeskriget - 40 år gammal. Hans liv och gärning skildras här av filmskaparen Sebastian Junger.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Sopor på menyn

I sex månader ska Jen Rustemeyer och Grant Baldwin enbart leva på mat som kastats eller kasserats. Vi följer dem när de försöker övertala butikägare att få köpa kasserade grönsaker och klättar omkring i containrar för att hitta ätbar, kastad mat. Och de hittar mer än de någonsin kunnat ana.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Likletaren i El Salvador

Israel Ticas är El Salvadors enda kriminolog vars uppgift är att finna saknade människor. Han söker upp nedgrävda brottsoffer för att finna ledtrådar och bevis. De flesta kroppar som Israel Ticas hittar är offer under 18 år och har kopplingar till de brutala gängkrigen i landet, som skördat tiotusentals liv.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Internetaktivisterna

En värld av obegränsad information och kommunikation kan innebära möjligheter eller hot beroende på område och position. Journalister, författare och aktivister ger här sin syn på hacker-kultur, frihet på nätet och demokratiseringsprocesser i och med informationsdelning.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Fredsmäklarna

Fredsförhandlares uppdrag i olika konflikter och krigshärdar är en utsatt och krävande position. Filmaren Anne Thoma tar oss med till Libyen och Sudan, där fredsförhandlarna arbetar för samförstånd och fred. De berättar om arbetsförhållanden med hot och tidspress och vad uppdragen innebär för privatlivet.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Krigsveteraner på hemväg

De vandrar till fots i USA och sover under bar himmel. Filmaren Sebastian Junger följer krigsveteraner som berättar om sina erfarenheter. De har svårt att förhålla till ett vardagsliv utan adrenalinkickar och ständig livsfara. Samtidigt som de saknar vissa delar av livet i krig så vill de aldrig vara med om det igen.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Affärskvinnor i krigszon

Israeliska Anat och palestinska Rola trotsar fördomar och utmanar regelsystem när de startar ett företag ihop. Deras affärsidé ska underlätta för palestinska importföretag att ta sig igenom israeliska säkerhetssystem och byråkrati. De möter rejäla utmaningar och deras relation som kollegor utvecklas till stark vänskap.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaVärlden

Israels mediestrategi i USA

Går det att lita på allt som medier rapporterar? Hur rapporterar amerikanska medier om konflikten mellan Israel och Palestina? Se hur den pro-israeliska lobbyverksamheten påverkar skildringen av konflikten, framför allt i de stora amerikanska tv-kanalerna. Intervjuer med ledande kritiker av Israel varvas med historiska skildringar av hur Israel bildades.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Den ariska myten och jag

Filmaren Mo Asumang möter nynazister i Tyskland, Ku Klux Klan-medlemmar i USA och arier i Iran. Hon ställer frågor kring deras syn på rasism, arier och ursprung. Det blir en personlig resa för Mo, vars morfar var nazist och militär i Nazityskland och farföräldrarna kom från Ghana.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Den gode grannen

Statoils oljesandsutvinning i Alberta i norra Kanada har kritiserats för att exploatera både miljön och ursprungsbefolkningen. Norska Julie Strand Offerdal har i tre års tid försökt få svar från Statoil angående sina frågor om verksamheten i Alberta, utan resultat. Till slut bestämmer hon sig för att åka dit och med egna ögon se hur området ser ut och hur oljeutvinningen påverkar lokalbefolkningen. På vägen mot Statoils anläggning i Kanada möter hon lokalbefolkningen som berättar om sina levnadsvillkor. Hon träffar också representanter från Statoil och miljö- och människorättsorganisationer, forskare och politiker.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

När internet kom till byn

Vi följer några familjer i isolerade byar i Peru, i deras första möte med datorer och internet. Projektet One laptop per child förser världens fattigaste barn med datorer och internetuppkoppling. Vi får också experternas bild av internets betydelse för utvecklingen i världen. I teorin kan alla kommunicera med alla överallt, och inom 20 år kommer hela världen ha tillgång till internet. Då kommer vi att höra från de delar av världens befolkning som hittills inte gjort sig hörda.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Gräsrötternas protester

Vi möter ickevåldsaktivister från olika länder och följer dem i deras engagemang och deras aktioner. Ukrainska Femen med sina nakna kroppar som politiskt vapen, spanska protestkören Solfonica, iranska serietecknare och hoppande talkörer i New York. Gemensamt för aktivisterna är känslan av att en förändring är på gång och en ny värld är möjlig.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Traders på världsmarknaden, del 1

Tidig och korrekt information, för att kunna tolka förändringar på marknaden, stresstålighet och tävlingsinstinkt är avgörande faktorer för framgångsrika affärer på börsen. Vi möter erfarna proffs som berättar om drivkraft och strategier i ett intensivt arbetsliv, där ett felaktigt beslut kan vara förödande.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Traders på världsmarknaden, del 2

Att snabbt skapa sig en förmögenhet utan större ansträngning genom att fatta rätt beslut på börsen är många människors dröm. Vi möter nybörjare och entreprenörer med hemmakontor som berättar om hur de gör för att skapa vinster hemifrån. De berättar om spänningen, förberedelserna och koncentrationen och om vikten av kunskap om marknaden för att fatta rätt beslut vid rätt tidpunkt.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Visa fler

Mer allmänbildande & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaVärldens fotboll

Fotbollskonstnärerna

David Pérez Córdova och Antonio Chávec Almazán är två unga män i Mexiko som hanterar fotbollen galant och med uppfinningsrikedom. De berättar om hur fotbollen fyller deras liv med mening och håller dem borta från droger, som annars är ett vanligt problem bland ungdomar i deras ålder i Mexiko.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaBarnaministeriet dokumentär

Hinok, 9 år, ska utvisas

Nioårige Hinok är född och uppvuxen i Sverige men ska nu utvisas till Etiopien. Hans föräldrar flydde därifrån för mer än tio år sedan men fick avslag på sin asylansökan. Nu har Migrationsverket beslutat att verkställa utvisningen av familjen och överlämnat ärendet till polisen.

Fråga oss