Titta

UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2012

UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2012

Om UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2012

Vem är bäst i Sverige på att presentera sin forskning? Efter att nära hundra forskare tävlat runt om i Sverige har det blivit dags för finalen där det ska avgöras vem som är bäst på att på bara några minuter presentera sin forskning. Juryn består av skådespelaren Anna-Lena Brundin, vetenskapsjournalisten Patrik Hadenius och Göran Östlin, professor i astronomi. Inspelat den 4 december 2012 på Debaser Medis i Stockholm. Arrangör: Vetenskap & Allmänhet.

Till första programmet

UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2012 : Vad händer när permafrosten tinar?Dela
 1. Har ni nån gång fått ert tält
  sönderrivet av en björn?

 2. Jag heter Britta.

 3. Flera gånger varje år reser jag så långt
  norrut i Sverige som man kan.

 4. Varför? Jo, där finns en torvmark-

 5. -som är så kall
  att den är frusen året om.

 6. På den har jag min mätutrustning.

 7. Jag har valt att forska om permafrost
  för att bidra med en liten pusselbit-

 8. -i det stora tusenbitarspussel
  som forskare över hela världen-

 9. -försöker lägga för att bättre förstå
  hur natur och människor påverkas-

 10. -när Arktis blir varmare.

 11. Vet ni vad permafrost är?

 12. Det är mark som är frusen året om.

 13. Områden med permafrost täcker
  stora delar av norra halvklotet.

 14. Och här
  finns massor med kol i marken.

 15. Enligt nya beräkningar innehåller
  jordarna i permafrostregionen-

 16. -dubbelt så mycket kol
  som det finns i atmosfären i dag.

 17. Dubbelt så mycket! Så länge marken är
  frusen är det inget problem.

 18. Men om det blir varmare och marken
  börjar tina kan kolet frigöras-

 19. -till atmosfären
  och förstärka växthuseffekten.

 20. Då riskerar vi
  att hamna i en ond spiral-

 21. -där högre temperaturer leder till högre
  utsläpp av växthusgaser-

 22. -som leder till
  ännu högre temperaturer.

 23. Mina mätningar visar att temperaturen i
  marken är precis under noll grader-

 24. -och att permafrosten
  redan har börjat tina.

 25. Här kan vi se en bit torv som
  har varit frusen i flera hundra år.

 26. I strålkastarljuset på en varm rockklubb
  börjar den tina snabbt-

 27. -men hur fort går det i naturen?

 28. Eftersom vi inte har mätt temperaturen i
  marken under lång tid-

 29. -har jag fått ta till
  andra hjälpmedel.

 30. När jag jämför gamla svartvita flyg-
  bilder med nytagna satellitbilder-

 31. -har jag kunnat se att marken har
  kollapsat när isen i marken smält.

 32. Där det tidigare var torvmark finns det
  i dag många nya, små sjöar.

 33. Från sjöarna
  kan kol släppas ut i atmosfären-

 34. -inte bara som koldioxid
  utan också i form av metan-

 35. -som är
  en 25 gånger starkare växthusgas.

 36. Med mina mätresultat kan jag lägga den
  lilla pusselbiten norra Sverige.

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Vad händer när permafrosten tinar?

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Både natur och människor kommer att påverkas när Arktis blir varmare, men ännu vet inte forskarna exakt hur. Britta Sannel, forskare i naturgeografi vid Stockholms universitet, söker sig till norra Sveriges frusna torvmarker för att undersöka hur permafrosten förändrats över tiden. Inspelat i december 2012. Arrangör: Vetenskap & Allmänhet.

Ämnen:
Geografi > Polarområdena, Geografi > Risker och hot, Miljö > Klimatförändringar
Ämnesord:
Arktis, Exogena processer, Geofysik, Geologi, Klimatförändringar, Meteorologi, Naturvetenskap, Permafrost, Temperaturförändringar
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2012

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2012

Vad händer när permafrosten tinar?

Både natur och människor kommer att påverkas när Arktis blir varmare. Britta Sannel, forskare i naturgeografi vid Stockholms universitet, söker sig till norra Sveriges frusna torvmarker för att undersöka hur permafrosten förändrats över tiden.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2012

Biologiska kompasser

Om hur små djur löser stora uppgifter som flygkontroll och navigering med hjälp av mycket små ögon. Marie Dacke, forskare i sinnesbiologi vid Lunds universitet, berättar hur dyngbaggar navigerar.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2012

IT och vård i samspel

Teknik i vården är som en röra av klossar som man inte kan bygga någonting med. Lina Nilsson, forskare i tillämpad hälsoteknik på Blekinge tekniska högskola, berättar hur man får informations- och kommunikationsteknologi att fungera i sjukvårdens vardag.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2012

Bränsleproduktion med hjälp av nanomaterial

Hur kan man få fram ett miljövänligt bränsle med vatten som råvara? Och vad har det med Notre-Dame-katedralen att göra? Igor Zoric, professor i kemisk fysisk vid Chalmers tekniska högskola, berättar om sin forskning om nanopartiklar.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2012

Rätt magträning minskar ryggont

Lär av löken. Det är inte bara ytan, utan alla muskellager som är viktiga. Det som händer vid ryggont är att den djupa, tvära magmuskeln minskar i aktivitet. Muskeln måste tränas. Vi hör sjukgymnasten Martin Eriksson Crommert berätta hur. Inspelat i december 2012. Arrangör: Vetenskap & Allmänhet.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & geografi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Östersjön - hoppfullhet och hot

Östersjön och säkerhetspolitik

Ett samtal om Östersjöns säkerhetspolitiska historia, från vikingatiden till hotet från Sovjet och fram till dagens Ryssland som gör militärövningar på gränsen till svenskt vatten. Medverkande: Carl Bildt, före detta statsminister och utrikesminister, Pertti Torstila, finländsk diplomat och tidigare ambassadör i Sverige, Sverker Göranson, senior advisor och tidigare överbefälhavare, Gudrun Persson, docent vid Slaviska institutionen vid Stockholms universitet och forskningsledare vid FOI. Inspelat på Dramaten, Stockholm, den 25 april 2016. Arrangörer: Dramaten, Kungliga Krigsvetenskapsakademien, Kungliga Örlogsmannasällskapet, Kungliga Skogs- och Lantbruksakademien och Kungliga Vetenskapsakademien.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - Kina

Silverskedsgenerationen byter spår

Många av de rika i Kina är unga, medelåldern för en miljardär är endast trettiosex år och de ägnar sig mycket åt lyxkonsumtion. Men numera börjar de vilja ta ett större ansvar för samhället. Anne Wong arbetar med social företagande. De svenska företagarna Yu Wang och Svante Jerling har startat det sociala nätverket P1 i Kina.

Fråga oss