Titta

Pengar - näst viktigast efter kärleken?

Pengar - näst viktigast efter kärleken?

Om Pengar - näst viktigast efter kärleken?

Vår privatekonomi, de flesta har en viktig relation till pengar. Men hur fungerar pengarna i plånboken? Vi kopplar ihop privatekonomi och nationalekonomi med teorier om samhället i ett större perspektiv. Det handlar om din livsstil, hållbar konsumtion, konjunkturer, lån och löner. Programledare: Tobias Nielsén.

Till första programmet

Pengar - näst viktigast efter kärleken?: Ekonomisk livsstil

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

MaterialDela

Ekonomisk livsstil

Produktionsår:
Längd:

Sms-lån, avbetalning eller räntefritt? Idag är det lätt att låna till en dyr livsstil. Daniel betalade sms-lånen med nya sms-lån och hamnade hos Kronofogden. Vad skiljer ett schampo för 19:90 från ett som kostar 300 kr? Vi gör en kemisk analys och tar reda på hur tillverkarna styr oss. Kopia eller original? När är det värt att betala för ett original och när ska man hellre köpa kopian? Designern Camilla Thulin, trendgurun Stefan Nilsson samt två unga modebloggare tipsar. Professorn i kultursociologi, Mats Trondman menar att ungdomar aldrig varit så beroende av sina föräldrar som de är idag. Samtidigt älskar de att flanera i urbana miljöer och fika.

Ämnen:
Samhällskunskap > Ekonomi > Hushållsekonomi, Samhällskunskap > Individer och gemenskaper > Identitet och livsstil > Ungdomar
Ämnesord:
Företagsekonomi, Konsumtion, Köpvanor, Lån, Marknadsföring, Privatekonomi, Ungdomar
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola

Alla program i Pengar - näst viktigast efter kärleken?

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaPengar - näst viktigast efter kärleken?

Ekonomisk livsstil

Idag är det lätt att låna till en dyr livsstil. Daniel hamnade hos Kronofogden på grund av sina sms-lån. Måste kvalitet vara dyrt och när man ska välja kopian framför originalet? Designern Camilla Thulin och trendgurun Stefan Nilsson tipsar.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaPengar - näst viktigast efter kärleken?

Lön - svart, vit eller ingen alls?

Viktoria valde bort anställning för att satsa på självhushåll, medan Tobias Shildfat har byggt sig en pengamaskin. Vad betyder det för vårt samhälle om det är lätt eller svårt att bli rik?

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaPengar - näst viktigast efter kärleken?

Konsumentmakt, finns den?

Journalisten Mats-Eric Nilsson lyckades förändra svensk livsmedelsindustri. Vi hör också mer om shopping och tillväxt, köp styrda av värderingar samt vad som kan reklameras.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaPengar - näst viktigast efter kärleken?

Konjunkturer kommer och går

Vi möter Jonas Birgersson, it-erans kanske största fixstjärna. Hur tänkte han när it-bubblan blåstes upp och hur tänker han kring pengar idag? När Island drogs ner i den ekonomiska krisen blev världen varse att ett land faktiskt kan gå i konkurs.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaPengar - näst viktigast efter kärleken?

Jobbet - zenit i din ekonomi

Hur hittar man ett jobb? Och ska man satsa på det som betalar bra, eller på det man verkligen vill göra? Vi träffar en nationalekonom som vet vilka yrken som lönar sig. Vi får också höra hur några lyckats få ett jobb på sätt man kanske inte förväntar sig. Och så träffar vi arbetslösa Maja som lever på 6000 kr i månaden.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning

Mer gymnasieskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaRöstmäklarna

Ingen dålig deal!

Del 2 av 3. Fiktiv realityserie om det nystartade företaget Röstmäklarna. I valrörelsens slutskede lanseras ett nytt erbjudande till osäkra väljare som kan tänka sig att sälja sina röster. Men vem är det som köper upp rösterna i slutändan och vad ska de användas till?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaPop och politik

Scenspråk

Lili & Susie berättar hur de fick 80-talets publik att dansa med till sin hemgjorda "Oh mama"-koreografi. Anna Charlotta Gunnarson funderar över scenuttrycket shoegazing och pedagogen John Steinberg gör en analys av klassrummet som scen.

Fråga oss