Lyssna

Barnaministeriet Dokumentär

Barnaministeriet Dokumentär

Om Barnaministeriet Dokumentär

Barnaministeriet Dokumentär skildrar barn och ungas livsvillkor i levande och dokumentära reportage. Programmen har ett tydligt barnperspektiv och riktar sig främst mot en vuxen publik. Säsong 5.

Till första programmet

Barnaministeriet Dokumentär: För dom är jag bara tjock

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

För dom är jag bara tjock

Avsnitt 22 av 28

Produktionsår:
Längd:

När Albin var 14 år började hans lever visa sämre värden på grund av övervikt. Detta skrämde honom och en natt bestämde sig Albin för att försöka bli smal. Han fick hjälp av Rikscentrum Barnobesitas vid Karolinska universitetssjukhuset, som även årligen ordnar ett sommarläger för överviktiga ungdomar. För många av deltagarna blir lägret som en fristad, där de för första gången får kamrater som de kan bada och sporta tillsammans med, helt utifrån deras egna villkor. De får också tillgång till psykologer och dietister som de kan samtala med, enskilt och i grupp. Meningen är att lägret ska ge ungdomarna en skjuts inför kommande viktarbete, att de ska få inspiration och lära känna andra som också kämpar. Radio och tv-journalisten Kjell Eriksson känner väl igen sig i Albins historia, när han själv var ung vägde han också för mycket och fick stå ut med elaka kommentarer.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Sjukdomar och ohälsa, Samhällskunskap > Individer och gemenskaper > Identitet och livsstil > Ungdomar
Ämnesord:
Allmän medicin, Medicin, Ämnesomsättningssjukdomar, Övervikt hos barn, Övervikt hos ungdomar
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i Barnaministeriet Dokumentär

Mer allmänbildande & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaEn bok, en författare

Sex med mera

Genus- och sexualutbildaren Sandra Dahlén vill stärka tjejers självkänsla, göra dem medvetna om sin kropp och belysa villkoren i samhället. "Sex med mera" utgår från bland annat normkritik och är tänkt att ta upp allt som inte brukar komma med i skolans undervisning. Intervjuare: Tara Moshizi.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaI sängen med Anna

Hjärta och smärta

Ardeshir är ihop med Hakan som bor Tyskland, ett distansförhållande både eggar och smärtar. De har ett intensivt sexliv och när de är ifrån varandra får de ha websex.

Fråga oss