Lyssna

Barnaministeriet Dokumentär

Barnaministeriet Dokumentär

Om Barnaministeriet Dokumentär

Barnaministeriet Dokumentär skildrar barn och ungas livsvillkor i levande och dokumentära reportage. Programmen har ett tydligt barnperspektiv och riktar sig främst mot en vuxen publik. Säsong 5.

Till första programmet

Barnaministeriet Dokumentär : För dom är jag bara tjock

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

För dom är jag bara tjock

Avsnitt 22 av 28

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

När Albin var 14 år började hans lever visa sämre värden på grund av övervikt. Detta skrämde honom och en natt bestämde sig Albin för att försöka bli smal. Han fick hjälp av Rikscentrum Barnobesitas vid Karolinska universitetssjukhuset, som även årligen ordnar ett sommarläger för överviktiga ungdomar. För många av deltagarna blir lägret som en fristad, där de för första gången får kamrater som de kan bada och sporta tillsammans med, helt utifrån deras egna villkor. De får också tillgång till psykologer och dietister som de kan samtala med, enskilt och i grupp. Meningen är att lägret ska ge ungdomarna en skjuts inför kommande viktarbete, att de ska få inspiration och lära känna andra som också kämpar. Radio och tv-journalisten Kjell Eriksson känner väl igen sig i Albins historia, när han själv var ung vägde han också för mycket och fick stå ut med elaka kommentarer.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Sjukdomar och ohälsa, Samhällskunskap > Individer och gemenskaper > Identitet och livsstil > Ungdomar
Ämnesord:
Allmän medicin, Medicin, Ämnesomsättningssjukdomar, Övervikt hos barn, Övervikt hos ungdomar
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i Barnaministeriet Dokumentär

Mer allmänbildande & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta En bok, en författare

Det sötaste vi har

Vetenskapsjournalisten Ann Fernholm har skrivit en bok om hur vår höga konsumtion av socker och vitt mjöl påverkar våra barn. Hon menar att många av de sjukdomar vi ser hos barn idag, som allergier, astma, depression, akne och adhd, går att knyta till söt skräpmat och ett stillasittande liv. Intervjuare: Hélène Benno.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet dokumentär

Kerstin och fäboden

Fyra månader om året bor tolvåriga Kerstin med sin pappa och lillebror på en fäbod i Dalarna. Där finns ingen el, internet eller spoltoalett. Vatten får de pumpa upp och värma. Korna måste mjölkas och äggen plockas. Allt görs på ett sätt som för 150-200 år sedan.

Fråga oss