Titta

Kortfilmsklubben - spanska

Kortfilmsklubben - spanska

Om Kortfilmsklubben - spanska

Kortfilmer på spanska tänkta att fungera i språkundervisningen på högstadiet och i gymnasiet. Innehållet varierar, men det handlar först och främst om möten mellan människor; livet, döden, kärlek, konflikter, sex, rätt och fel. Sändes tidigare under titeln Filmklubben.

Till första programmet

Kortfilmsklubben - spanska : TabouléMaterialDela
 1. -Litar du på mig?
  -Ja.

 2. -Hur mycket då?
  -Mycket.

 3. -Ge mig pinkoden till din mobil.
  -Varför det?

 4. För att vi ska ha en hemlighet ihop.

 5. 2-1-2-5.

 6. -Är det din pinkod?
  -Jag avslöjar gärna den för dig.

 7. 2125. Nu är det din tur.

 8. -Du sa det därför att du ville.
  -Tänker inte du säga den?

 9. -Varför det? Jag bad inte om det.
  -För att vi ska dela en hemlighet.

 10. -Ge mig din kreditkortskod.
  -Va?

 11. 8-7-5-2. Det är min.

 12. -Hur länge har vi känt varann?
  -Fyra år.

 13. En siffra för varje år.

 14. -Förändrar det något?
  -Ja, du litar på mig.

 15. -Jag har ju sagt att jag litar på dig.
  -Ge mig en hemlig kod, då.

 16. Nå?

 17. Den är hemlig av en anledning.
  "Hemlig kod" heter det.

 18. -Det här funkar inte.
  -För att jag inte ger dig min pinkod?

 19. I normala relationer
  berättar man sin pinkod.

 20. Jag bad om fyra siffror. Fyra siffror.

 21. -Jag känner inte igen dig.
  -Inte jag dig heller. Vad är det?

 22. Om du inte litar på mig
  kan vi lägga ner.

 23. -9-3-8.
  -9-3-8...

 24. Det fattas en siffra.
  Vad är det för kod?

 25. Det är antalet steg
  mellan ditt och mitt hus.

 26. Det är vår hemliga kod.

 27. Jag tar fler steg än du.

 28. Vill du ha fyra siffror? Kom hit.

 29. -Nej.
  -Jo, kom.

 30. -1-4-6-8.
  -1-4-6-8...

 31. Är det från ditt hus till...?

 32. Det är antalet dagar
  som vi har varit tillsammans.

 33. -1-1.
  -11.

 34. Det är antalet gånger du blinkar
  varje minut. Titta på mig.

 35. 1-4-6-8.

 36. 7-2-3-1.

 37. 7-6-4-9.

 38. 3-1-6-9.

 39. 5-7-5-5.

 40. 8-7-5-3.

 41. Var det inte 5-2?

 42. Jo. 8-7-5-2.

 43. -1-5-7-8. Och säg den inte till någon.
  -Nej. Det får bli vår hemliga kod.

 44. Nej, det är min pinkod.

 45. Nu hade du inte behövt säga den.

 46. Ät tabbouleh.

 47. Översättning: Marie Ekenstav
  www.broadcasttext.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Taboulé

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Spansk kortfilm. Två killar sitter på ett tak och diskuterar förtroenden och hemligheter. I fyra år har de varit tillsammans och nu är det upp till bevis. En av dem har inget emot att tala om den hemliga koden till sitt kreditkort, den andre är mer tveksam - en hemlig kod ska ju vara, typ, hemlig.

Ämnen:
Moderna språk > Spanska > Film och dramatiseringar
Ämnesord:
Fiktiva berättelser, Hemligheter, Kärleksförhållanden
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola

Alla program i Kortfilmsklubben - spanska

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaKortfilmsklubben - spanska

Pulsiones

Carlos och Carolina ska snart gifta sig. Men en tanke har slagit rot hos Carlos: tänk om han är gay? Han måste ta reda på det och ringer till en förmedling. Snart står en ung man utanför dörren.

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaKortfilmsklubben - spanska

En la otra camilla

Spansk kortfilm. Alfonso och Marta har kidnappat en äldre affärsman och nu sitter de och väntar på att hans familj ska betala ut lösensumman. De har väntat i tre månader och ingenting händer. Men så plötsligt en dag får den gamle mannen nog och försöker ta livet av sig och de måste köra honom till sjukhus, där de försöker dölja både mannens och sina egna identiteter. Det hela utvecklas till en rörig historia där både polisen, några gangstrar, sjukhuspersonal och gravida kvinnor blir inblandade.

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - spanska

036

Spansk kortfilm. När Susana ska registrera sin frilansverksamhet hamnar hon i ett byråkratiskt krig på myndigheten. Handläggaren tänker inte göra det lätt för henne! Det hela utvecklar sig till en giganternas kamp och handläggarens kollegor hukar bakom sina skrivbord.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - spanska

Taboulé

Spansk kortfilm. Två killar sitter på ett tak och diskuterar förtroenden och hemligheter. I fyra år har de varit tillsammans och nu är det upp till bevis. En av dem har inget emot att tala om den hemliga koden till sitt kreditkort, den andre är mer tveksam - en hemlig kod ska ju vara, typ, hemlig.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - spanska

Sin respuesta

Lola jobbar på ett finansbolags callcenter och hon ringer till folk som inte betalat sina skulder. Telefonen gör att hon kan hålla distansen till de som är skyldiga pengar. Inga ursäkter biter på henne, men till slut kommer dagen när hennes rappa svar tar slut.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - spanska

Qué divertido

Spansk kortfilm. Marti och hans pappa är på utflykt i pappans hemby för att Marti ska få se hur det ser ut där hans far växte upp. De klättrar upp i ett träd för att titta på utsikten, men det var länge sen pappan klättrade i träd och han är inte lika vig som förr. Han faller och slår sig. Hur ska han få Marti att kalla på hjälp utan att skrämma honom?

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - spanska

Leidi

Colombiansk kortfilm. Leidi bor med sin mamma och sin baby. Pojkvännen Alexis har hon inte sett till på flera dagar. När hon får höra att han har setts tillsammans med en annan tjej tar Leidi den lilla dottern på armen och åker till stan för att leta reda på honom.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - spanska

Cebra

Veterinären är på väg till djurparken i en taxi eftersom både zebran och orangutangen håller på att föda. Samtidigt pratar han med sin allt glömskare far i telefon och försöker få honom att vänta med att sätta på spisen tills han kommer tillbaka. I bilradion lyssnar han till ett argt skinhead som ringer in till ett pratprogram. Det är samma skinhead som han hamnade i bråk med häromdagen.

Svårighetsgrad:
B1
Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - spanska

Les claus

Marta och Lluís är ute på en biltur på landet. Eller rättare sagt: De var ute på en biltur innan Marta kastade ut bilnycklarna på veteåkern. Nu står Lluís med vete upp till knäna och är förbannad. Några nycklar syns inte till och det hela utvecklar sig till en maktkamp dem emellan.

Svårighetsgrad:
B1
Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - spanska

El corredor

För fem år sedan la han ner firman och trehundra personer blev av med jobbet. Hans liv har förändrats till det sämre. Men under en joggingtur träffar han en före detta anställd som det verkar ha gått bra för.

Svårighetsgrad:
B1
Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - spanska

Café para llevar

Spansk kortfilm. Alicia, som är mitt uppe i planeringen av sitt bröllop, stöter ihop med före detta pojkvännen på ett kafé. Här sitter han med ny flickvän och det är inte den enda överraskningen.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - spanska

Timecode

Spansk kortfilm. Luna och Diego jobbar som vakter i ett parkeringshus. Hon har dagskift och han har nattskift. Jobbet är händelselöst tills Luna ska undersöka ett klagomål från en kund. Filmen är regisserad av Juanjo Giménez och Oscarsnominerad 2017.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - spanska

Tiger

Spansk/katalansk kortfilm. Det är en spännande tid för det unga paret. De väntar sitt första barn och allt borde vara lycka. Men det är det inte. Jakten på deras försvunna katt hotar att ta över hela deras tillvaro.

Produktionsår:
2009
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Visa fler

Mer gymnasieskola & moderna språk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaMitt Berlin

Helen

Helen är 15 år och bor med sin familj i stadsdelen Prenzlauer Berg. När hon inte går i skolan tränar hon modern dans och träffar kompisar. Vi följer med Helen när hon går till dansträningen och när hon och kompisarna ger sig ut på en shoppingrunda.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2017-02-18

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Vår reporter pratar med en tysk astronaut som vill åka till månen. I Tyskland åker man just nu mycket skidor. Både Schweiz och Tyskland har producerat satirvideos om Donald Trump. Musiken från die Antilopengang handlar om pizza.

Fråga oss