Titta

How to Survive a Plague

How to Survive a Plague

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

How to Survive a Plague

Produktionsår:
Längd:

I mitten av 1980-talet är hälften av de homosexuella männen i New Yorks Greenwich Village hiv-positiva och aidsepidemin skördar hela tiden nya offer. När börsmäklaren Peter Staley får beskedet att han bär på det dödliga hiv-viruset beslutar han sig för att gå med i den nybildade aktivistgruppen Act Up. Organisationen utgörs av unga välutbildade män och kvinnor som kämpar mot tröga och handlingsförlamade myndigheter och mot en läkemedelsindustri man ser som alltför passiv i utvecklandet av mediciner mot hiv. Dokumentären bygger på unikt arkivmaterial och låter oss följa några av Act Ups förgrundsgestalter och deras kamp mot hiv och aids.

Ämnen:
Samhällskunskap > Individer och gemenskaper > Identitet och livsstil > HBTQ
Ämnesord:
1980-talet, 1990-talet, Aids, Allmän medicin, Förenta staterna, HIV, Infektionssjukdomar, Medicin, Politiska aktivister
Utbildningsnivå:
Högskola

Mer högskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Barn som brottsoffer

Våldet genom barnens ögon

Kattis Ahlström, generalsekreterare för Bris, pekar på vikten av att kunna lyssna och höra barnets hela historia ur dess perspektiv. I 41 år har Bris stöttat barn som ropat på hjälp. Från Internationella brottsofferdagen (IBD) 2014. Inspelat den 21 februari. Arrangör: Brottsoffermyndigheten.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBildningsbyrån - rasism

Svenska erfarenheter av rasism

Vilka är de vanligaste upplevelserna av rasism och vad får de för konsekvenser? Här hör du om olika slags erfarenheter av rasism och vilka motståndsstrategier de utsatta utvecklar. Evin Ismail är doktorand i sociologi vid Uppsala universitet och menar att muslimska, beslöjade kvinnor hör till de grupper som är mest utsatta för rasism i det offentliga rummet. Gymnasieeleven Rosell har blivit nedslagen på grund av att hon bär slöja och hon känner sig dagligen utsatt för rasism. Hennes svar på påhoppen är att le och informera om sin religion i förhoppning om att bryta ner fördomar. René León Rosales, fil doktor i etnologi, menar att föreställningar om att det finns olika raser lever kvar än idag. Han tycker att termen "vardagsrasism" är till stor nytta för att förstå att även handlingar som inte har någon rasistisk intention kan vara problematiska genom att de, när de ständigt upprepas, skapar en struktur som markerar att man inte hör hemma i Sverige.

Fråga oss