Lyssna

Retorikmatchen 2013

Retorikmatchen 2013

Om Retorikmatchen 2013

I Retorikmatchen möts åtta sjätteklasser från olika skolor i landet i en tävling där elevernas retoriska förmågor sätts på prov. I varje program möts två lag. Tävlingsmomenten är bland andra att hålla olika typer av tal, allt från hyllnings- eller smädestal till det övertygande säljsnacket, att debattera och att snabbt hitta rätt ord och uttryck. Förutom de tävlande lagen har varje program en känd bisittare vars uppgift är att peppa lagen och utifrån sin person prata om retorik och kommunikation. Domare är retorikern Elinor Falkman. Programledare: Gurgin Bakircioglu.

Till första programmet

Retorikmatchen 2013 : Semifinal 2

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Semifinal 2

Avsnitt 6 av 7

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hör sjätteklassare från landets skolor tävla i retoriska förmågor. I semifinal 2 möts lag från Gläntanskolan i Helsingborg och Engelska skolan i Gävle. Smädestal och ordjakt är ett par av tävlingsmomenten. Domare: Elinor Falkman. Bisittare: Helge Skoog. Programledare: Gurgin Bakircioglu.

Ämnen:
Svenska > Muntlig framställning och retorik
Ämnesord:
Retorik, Språkvetenskap
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Retorikmatchen 2013

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaRetorikmatchen 2013

Kvartsfinal 1

Avsnitt 1 av 7

I första kvartsfinalen möts lag från Utsäljeskolan i Huddinge och S:t Pers skola i Sigtuna för att hålla hyllningstal, rimrappa och debattera. Domare är retorikern Elinor Falkman. Bisittare: Clara Henry. Programledare: Gurgin Bakircioglu.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaRetorikmatchen 2013

Kvartsfinal 2

Avsnitt 2 av 7

I andra kvartsfinalen möts två lag från Engelska skolan i Gävle. De tävlar bland annat i att hålla hyllningstal, debattera och rimrappa. Domare är retorikern Elinor Falkman. Bisittare: Tobias "Tejbz" Öjerfalk. Programledare: Gurgin Bakircioglu.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaRetorikmatchen 2013

Kvartsfinal 3

Avsnitt 3 av 7

I tredje kvartsfinalen möts lag från Morkarlbyskola i Mora och Madenskolan i Ale. De tävlar i konsten att hålla hyllningstal, debattera och rimrappa. Domare: Elinor Falkman. Bisittare: Clara Henry. Programledare: Gurgin Bakircioglu.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaRetorikmatchen 2013

Kvartsfinal 4

Avsnitt 4 av 7

I fjärde kvartsfinalen möts lag från Borns Friskola i Nora och Gläntanskolan i Ödåkra, Helsingborg. De tävlar bland annat i att hålla hyllningstal, debattera och rimrappa. Domare: Elinor Falkman. Bisittare: Tobias "Tejbz" Öjerfalk. Programledare: Gurgin Bakircioglu.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaRetorikmatchen 2013

Semifinal 1

Avsnitt 5 av 7

I den första semifinalen möts lag från Madenskolan i Ale och Utsäljeskolan i Huddinge. Smädestal och ordjakt är ett par av tävlingsmomenten. Domare: Elinor Falkman. Bisittare: Helge Skoog. Programledare: Gurgin Bakircioglu.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaRetorikmatchen 2013

Semifinal 2

Avsnitt 6 av 7

I semifinal 2 möts lag från Gläntanskolan i Helsingborg och Engelska skolan i Gävle. Smädestal och ordjakt är ett par av tävlingsmomenten. Domare: Elinor Falkman. Bisittare: Helge Skoog. Programledare: Gurgin Bakircioglu.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaRetorikmatchen 2013

Final

Avsnitt 7 av 7

Vilka av landets sjätteklassare har bäst retoriska förmågor? Av de 35 klasser som varit med från start står nu matchen mellan Engelska skolan i Gävle och Utsäljeskolan i Huddinge. Domare: Elinor Falkman. Bisittare: Clara Henry. Programledare: Gurgin Bakircioglu.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola 4-6 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Retorikmatchen 2014

Kvartsfinal 4

I den fjärde kvartsfinalen ställs Musikugglan i Karlskrona mot Engelbrektskolan i Borås. Det är en tuff kamp där endast de bästa retorikerna tar sig vidare till semifinal.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Retorikmatchen 2014

Kvartsfinal 3

Åtta lag tävlar om semifinalplatserna. I den tredje kvartsfinalen ställs Kroksbäcksskolan i Malmö mot Svartbjörnsbyns skola i Boden. Det är en tuff kamp där endast de bästa retorikerna tar sig vidare till semifinal.

Fråga oss