Titta

Mikrobernas värld

Mikrobernas värld

Om Mikrobernas värld

Vår omgivning är full av mikroorganismer som är osynliga för blotta ögat. Dessa organismer, såsom bakterier, mögel, och virus, går under samlingsnamnet mikroorganismer, eller mikrober. Det finns både fördelar och nackdelar med mikrober. De kan orsaka sjukdomar men är också livsviktiga eftersom de spelar en viktig roll i de naturliga kretsloppen.

Till första programmet

Mikrobernas värld : Konservering

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Konservering

Avsnitt 3 av 7

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Redan för länge sedan började man försöka komma på ett sätt att bevara maten så att det inte skulle börja produceras gifter på den.

Ämnen:
Hem- och konsumentkunskap > Mat och hälsa, Kemi > Maten och hälsan
Ämnesord:
Kemisk industri, Kemisk teknik, Konservering (livsmedel), Livsmedel, Mikroorganismer, Teknik
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i Mikrobernas värld

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaMikrobernas värld

Konservering

Avsnitt 3 av 7

Redan för länge sedan började man försöka komma på ett sätt att bevara maten så att det inte skulle börja produceras gifter på den.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning

Mer allmänbildande & hem- och konsumentkunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - EAT 2014

En global smart diet

Vi måste bli bättre på att äta nyttigare fetter och proteiner, menar Walter Willett, näringsexpert på Harvard. I sitt tal fokuserar på näringsrelaterade orsaker till dödsfall men kommer också med några tänkbara lösningar för en global, hälsosam diet. Inspelat den 26 maj 2014 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Stordalen Foundation.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaBarnaministeriet dokumentär

Mästerkockarna Svea och Melker

Vi möter tioåriga Svea och tolvåriga Melker som delar sin kärlek till matlagning. Svea berättar om sin paradrätt, köttbullar i tomatsås och Melker lagar nästan alla måltider hemma hos sig. Båda två beslutar sig för att söka till programmet Sveriges yngsta mästerkock - men hur ska det gå?

Fråga oss