Titta

Världen

Världen

Om Världen

Dokumentärfilmer från hela världen som berör och överraskar, där den enskilda människan är i fokus i små och stora händelser. Filmerna är valda för att ge insikt och kunskap om vår omvärld, med fokus på ämnen och händelser som sällan skildras i svenska medier.

Till första programmet

Världen : Hållbarhetens gräns

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Hållbarhetens gräns

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

För mer än 40 år sedan varnade en forskargrupp från MIT för att världens växande befolkning och ekonomiska tillväxt skulle utarma jordens resurser och att naturen och samhället inom en relativt snar framtid skulle kollapsa om ingenting förändrades. De för sin tid kontroversiella påståendena publicerades i boken "The Limits to Growth" som kom att påverka den internationella debatten. Här berättas historien om bokens uppkomst genom intervjuer och arkivmaterial med författarna Dennis Meadows, Donella Meadows, Jørgen Randers och Bill Behrens samt bokens mentorer Aurelio Peccei och Jay Forrester. De berättar också hur de ser på dagens situation när mycket av det de varnade för har slagit in, och hur de ser på framtiden.

Ämnen:
Miljö, Samhällskunskap > Ekonomi
Ämnesord:
Ekonomi, Ekonomisk teori, Ekonomisk utveckling, Finansväsen, Hållbar utveckling, Miljöfrågor, Nationalekonomi, Naturvetenskap
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i Världen

2012
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaVärlden

Jag kysste Putin

Marsha Dorokova är engagerad i den ryska nationalistiska ungdomsorganisationen Nashi. Kritiker liknar den vid Hitlerjugend men Marsha är blind för all kritik. Det är först när bloggaren Oleg Kashin blir svårt misshandlad som hon vaknar upp och börjar ifrågasätta om hon verkligen står på rätt sida.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Den girige advokaten

Marc Dreier såg ut att ha allt. Men hans framgångsrika firma och extravaganta våning finansierades genom bedrägeri. 2008 arresterades han för urkundsförfalskning och för att ha bedragit investerare på flera hundra miljoner dollar. Vi möter honom när han sitter i husarrest i avvaktan på dom.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Systemfel som hotar världen

Hur fungerar egentligen vårt samhällssystem? Bankerna tjänar stora pengar samtidigt som vanliga människor lever på lånade medel. Vi möter tänkare som ger oss sin bild av världsekonomin och människans situation i vårt globala samhälle. Många som kommer till tals är övertygade kapitalister som kritiserar kapitalismen. Hur kan lösningar inför framtiden se ut?

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Amishfolket, del 1

Amishrörelsen förordar ett tillbakadraget liv där man värnar om kultur, tradition och tro. Samtidigt har medlemmarna allt svårare att försörja sig på traditionellt vis. I dag har den av omvärlden romantiserade bilden av livsföringen utvecklats till en turistindustri.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaVärlden

Amishfolket, del 2

I takt med vår tids modernisering och snabba tekniska utveckling hamnar amishkyrkans värderingar i konflikt med det amerikanska samhället. Medlemmar, personer som lämnat rörelsen, antropologer och historiker ger oss en bild av rörelsens, för många, okända värld.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning

Mer allmänbildande & miljö

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - EAT 2014

En nations dilemman

Politiker är bundna till kortsiktiga löften, eftersom långsiktiga löften inte vinner några val. Detta är ett problem, menar den indiske miljöaktivisten och ministern Shashi Tharoor. Han talar om att staten måste tänka mer på sina invånares hälsa, vilket är tätt kopplat med en nations välmående. Inspelat den 27 maj 2014 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Stordalen Foundation.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Nordiskt forum 2014

Jämlikhet på en hållbar planet

Föreläsningar och diskussion om feministiska strategier för att möta klimatutmaningen. Medverkande: Carolyn Hannan, Gunhild Stordalen, Josefina Skerk, Annika Carlsson-Kanyama. Moderator: Þóra Arnórsdóttir. Inspelat vid Nordiskt forum som hölls i Malmö 12-15 juni 2014. Arrangör: Sveriges kvinnolobby.

Fråga oss