Titta

Tristessens risker

Tristessens risker

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Tristessens risker

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Monotoni, förutsägbarhet och brist på stimuli påverkar oss. Trots att vi lever i ett informationssamhälle med ett ständigt flöde av information, stimulans och nya impulser drabbas många av tristess. Men varför vi blir uttråkade? Och hur påverkar det vår hjärna, kropp och hälsa? Kan tristess till och med vara farligt? Albert Nerenbergs första akuta upplevelse av tristess kom när han trodde han tappat bort sin mobil. Här möter han forskare, artister och elever som resonerar kring begreppet tristess, samt aktivister mot sittande och skoltrötta som vill känna, uppleva och agera och inte låta sig begränsas av en stillasittande tillvaro.

Ämnen:
Pedagogiska frågor, Psykologi och filosofi > Psykologi
Ämnesord:
Fysiologisk psykologi, Känslor, Långtråkighet, Psykologi
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning

Mer lärarfortbildning & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaSpråket bär kunskapen

Att stötta skrivande

Att även ämneslärare i skolan arbetar med svenska språket har länge varit påkallat. Vi följer hur Karin Rehman, lärare i svenska som andraspråk, handleder NO-läraren Teresia Brzokoupil i ett språkutvecklande arbetssätt. Vi får även besöka Skarpatorpsskolan i Skarpnäck där alla lärare arbetar språkinriktat.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaSkolministeriet

Vem vill bli lärare?

Tiden då läraryrket var ett yrke med hög status är sedan länge passerad. Allt färre söker till lärarutbildningarna och av de som börjar är det många som hoppar av under utbildningens gång. Vi träffar tre lärarstuderande som snart tar examen. Hur ser de på läraryrket, på dess möjligheter och framtidsutsikter?

Fråga oss