Titta

Luke och Skvadern

Luke och Skvadern

Om Luke och Skvadern

Lär dig om djurs olika beteenden! Tolken Luke tror att han kan alla djurens språk. Men så dyker Skvadern upp, ett litet sagodjur som inte vet vem den är. Luke tar uppgiften på största allvar, visar filmer och försöker med olika djurläten. Om bara Skvadern känner igen ett beteende eller ett språk måste den förstå vad för slags djur den är och kan hitta sina vänner. Men kommer det någonsin att gå?

Till första programmet

Luke och Skvadern : Du är dum!Dela
 1. Hej! Jag är Luke, och jag är tolk.

 2. Jag blir vem jag vill. Jag kan lyssna
  på alla och förstår vad alla säger.

 3. Alltså även en snigel.

 4. Och en tiger, så klart.

 5. Ja... Nu hoppar vi...
  säger babypaddan.

 6. Den hoppar ju! Enkelt.

 7. -Hej! Där är ju du...
  -Ja.

 8. -Vet du vem du är nu?
  -Nej.

 9. Vad du är, då?

 10. Men då måste vi ta reda på det.

 11. Du kan inte vara ingen alls
  och allihop.

 12. Du måste vara någon. Något.

 13. Nu gör vi så här: Du sitter där.

 14. Och så tittar vi i min filmmaskin
  om du känner igen hur nån pratar.

 15. Som kommunicerar.
  Om du känner igen språket.

 16. Då är du nog en sådan.
  Vi testar vilka djur du förstår.

 17. Ja, okej. Om du ska säga:

 18. "Stick i väg. Jag är jättestor
  och jättefarlig."

 19. Hur gör du då?

 20. Då ska vi se om vi får i gång den.

 21. Bråkar du så här? Lerbrottning.

 22. Lite så.

 23. Eller så här, då? Slåss med halsen.

 24. Oj.

 25. Vem är starkast?
  Ska de verkligen hålla på så där?

 26. Bits du? Alltså...

 27. Tuppar dig lite?

 28. Mäta horn...
  är du kanske inte jättebra på.

 29. Men kan du göra så där?

 30. Oj, oj, oj.

 31. Vad de bråkar!

 32. Har du nåt sånt där att visa upp?
  Nåt att vika ut eller blåsa upp?

 33. Titta, nu blåser de upp sig.
  Man får nästan ont i käkarna.

 34. Och så flyga på varandra och bråka.

 35. Jag brukar aldrig bråka så här.
  Elefanter spärrar upp sina öron.

 36. Jättestora. Och skräms.

 37. Va?

 38. Kan du göra så? Känner du igen dig?
  Du är ju rätt liten men jag tänkte...

 39. ...om du kunde ha arga öron, kanske.

 40. Nej.

 41. Då vet jag inte vad du är.

 42. Jag är nog bara en skvader.

 43. Hallå? Vad sa du att du var?
  Kom tillbaka!

 44. Det var allt för mig. Vi får hoppas
  att den där kommer tillbaka-

 45. -så att vi kan fortsätta leta efter
  ett språk som den förstår.

 46. Hallå! Kom tillbaka. Jag vill prata
  med dig. Jag vill se din ID-bricka.

 47. Textning: C. Dyfverman Sverenius
  ww.broadcasttext.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Bädda in ditt klipp:

Bädda in programmet

Du som arbetar som lärare får bädda in program från UR om programmet ska användas för utbildning. Godkänn användarvillkoren för att fortsätta din inbäddning.

tillbaka

Bädda in programmet

tillbaka

Du är dum!

Avsnitt 2 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Luke får besök av en skvader. Men vad är en skvader? Luke som är en djurtolkare och samlar på naturfilm vill lösa gåtan om det udda djuret. Kan skvadern förstå när andra djur blir sura eller rädda och säger att "Du är dum!"?

Ämnen:
Biologi > Djur och natur > Djur
Ämnesord:
Djurekologi, Djurpsykologi, Etologi, Naturvetenskap, Zoologi
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Luke och Skvadern

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Det är mitt!

Avsnitt 1 av 8

Luke får besök av en skvader. Men vad är en skvader? Luke som är en djurtolkare och samlar på naturfilm vill lösa gåtan om det udda djuret. Kan skvadern förstå när andra djur hävdar revir, när de säger "Det är mitt!"?

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Du är dum!

Avsnitt 2 av 8

Luke får besök av en skvader. Men vad är en skvader? Luke som är en djurtolkare och samlar på naturfilm vill lösa gåtan om det udda djuret. Kan skvadern förstå när andra djur blir sura eller rädda och säger att "Du är dum!"?

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Ha ha!

Avsnitt 3 av 8

Luke får åter igen besök av skvadern, det lilla djuret som inte vet vad det är. Djurtolkaren Luke samlar på naturfilm och vill försöka hjälpa till. Kan skvadern förstå när andra djur luras, när de kan se ut som bakgrunden, när de lurar till sig mat eller när de bara springer i sicksack?

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Här finns mat!

Avsnitt 4 av 8

Luke får åter igen besök av skvadern, det lilla djuret som inte vet vad det är. Djurtolkaren Luke samlar på naturfilm och vill försöka hjälpa till. Kan skvadern förstå när andra djur frivilligt eller ofrivilligt berättar för varandra var maten finns?

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Akta!

Avsnitt 5 av 8

Nu kommer den lilla skvadern till Luke igen. Den vill nog titta på djurfilmer. Tolken Luke som samlar på naturfilm visar gärna och hoppas på en lösning på gåtan om sagodjuret. Kan skvadern förstå när andra djur varnar? När de ropar "Akta!" till varandra. Det är ju bra att kunna.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Kan vi vara vänner?

Avsnitt 6 av 8

Hur gör olika djur när de vill bli kompisar med varandra? Nu kommer den lilla skvadern till Luke igen. Luke vill gärna visa mer film som kan lösa skvaderns bekymmer. Kan skvadern förstå när andra djur vill bli kompisar med varandra? Det kan vara bra att kunna.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Mamma! Pappa!

Avsnitt 7 av 8

Hur gör olika djur när de pratar med sina mammor och pappor? Den lilla skvadern vet fortfarande inget om sig själv. Luke som är tolk försöker med en film igen. Förstår skvadern när andra djur pratar med sina mammor och pappor? Bebisprat? Är skvadern en unge?

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Du är söt!

Avsnitt 8 av 8

Luke gör ett sista försök att hjälpa skvadern att förstå vem den är, med en film där djuren visar varandra kärlek. De säger puss och du är söt, om man översätter till människospråk. Men vad händer nu? Det här har inte Luke väntat sig.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola f-3 & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Allti Kartong - meänkieli

Bajs

En kund vill låna telefonen, men var är den? Lilla Röd har visst ätit upp den. Nu måste han och Allti hitta en toalett så telefonen kan komma ut igen.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Stan är full av djur

Visste du att nuförtiden är det inte bara människor som tycker om att bo i stan. Djur gör det också. Stora rovfåglar bygger bon uppe på höga hus istället för berg, feta laxar leker i strömmarna under stadens broar och rådjuren mumsar glatt i sig från trädgårdarnas smörgåsbord av blommor. I stan är det lite varmare, det finns gott om mat i soptunnorna och parker att bygga bon i. Har du inte sett några djur? Häng med på djurspaning i stan! Vi letar efter råttor, fladdermöss och ekorrar.

Fråga oss